Nowa Wieża Babel: co stanie się w 600-metrowym wieżowcu, który powstanie w Arabii Saudyjskiej?

4 maja 2023 18:36
Nowa Wieża Babel: co stanie się w 600-metrowym wieżowcu, który powstanie w Arabii Saudyjskiej? фото

Dowiedział się o nowym ambitnym projekcie kraju arabskiego.

W sieciach społecznościowych pojawiły się informacje o nowym zakrojonym na szeroką skalę projekcie władz Królestwa Arabii Saudyjskiej - tym razem chodzi o około 600-metrową wieżę. Ma być jednocześnie centrum rozrywki, kurortem i hotelem - całe miasto na niewielkim obszarze.

Sądząc po zamieszczonych w sieci zdjęciach, Saudyjczycy zbudują gigantyczne centrum rozrywkowo-edukacyjne, podzielone na strefy przypominające różne części biosfery i strefy klimatyczne. Na dole będzie podwodne kąpielisko, dalej plaża, nieco wyżej las tropikalny, nad nim czerwone skały i szczyty pokryte czapami śnieżnymi, a jeszcze wyżej – planety.

Każda strefa zostanie wypełniona odpowiadającą jej interaktywną rozrywką. W podwodnym parku zostanie zorganizowany podwodny park, w „arktyce” będzie można podziwiać ośnieżone drzewa (egzotyka dla Bliskiego Wschodu!), chętni będą mogli uprawiać alpinizm na stromych klifach.

Obok „Linia lustrzana”

Wiadomo, że obok nowej Wieży Babel powstanie poziomy wieżowiec „Mirror Line” (The Line) z lustrzanego szkła o długości 170 km.

Przypomnijmy, że w 2022 roku saudyjski książę Mohammed bin Salman zatwierdził budowę gigantycznego „leżącego wieżowca”, który stanie się największym budynkiem w historii, a także częścią futurystycznego miasta Neom. Okazały budynek, który chcą, aby był całkowicie bezemisyjny, powinien zamienić się w dom dla 9 milionów ludzi – tak naprawdę mówimy o stworzeniu metropolii. Władze planują wydać na to od 500 miliardów do 1 biliona dolarów.

„Linia lustrzana” składać się będzie z dwóch budynków o wysokości 500 m, które będą biegły równolegle do siebie przez 170 km pustynnych, nadmorskich i górskich krajobrazów. Książę planuje zakończyć budowę do 2030 roku.


Podobne wiadomości: