Budynek stulecia. W Arabii Saudyjskiej zaczęto budować okazały poziomy wieżowiec „Linia”

25 października 2022 10:44
Budynek stulecia. W Arabii Saudyjskiej zaczęto budować okazały poziomy wieżowiec „Linia” фото

Projekt kosztował ponad 500 miliardów euro, jego ukończenie planowane jest w 2030 roku.

Rozpoczęły się prace nad 120-kilometrową metropolią w Arabii Saudyjskiej. Nagranie z The Line: Drone pokazuje koparki kopiące fundament pod projekt o wartości 440 miliardów funtów. Pisze o tym Daily Mail.

Klip został wydany przez Ot Sky, firmę zajmującą się fotografią lotniczą i pokazuje kopaczy na poligonie w Arabii Saudyjskiej.

Projekt został zainicjowany przez księcia Mohammeda bin Salmana i będzie częścią rozległego kompleksu pustynnego Neom, który obiecuje również zbudować sztuczny ośrodek narciarski, ośmiokątne pływające miasto portowe, latające windy, roboty i sztuczną inteligencję, które będą służyć wielkiemu nowemu złożony. Również w pionowym wieżowcu „Linia” (The Line) będzie portem dla liniowców oceanicznych.

The Line będzie portem dla liniowców oceanicznych

Pod całym miastem na pustyni planowane jest utworzenie podziemnego systemu transportowego.

Metropolia, która może pomieścić nawet dziewięć milionów osób, została ogłoszona na początku tego roku. Krytycy nie byli przekonani do masywnej prezentacji i wątpili w rozpoczęcie budowy, ale robotnicy już pracują nad fundamentami.

Oczekuje się, że ogromny projekt zostanie ukończony do 2030 roku.

Dyrektor generalny ds. planowania urbanistycznego w Neom, Tarek Kaddoumi, powiedział, że The Line zamierza „rewolucyjnie zmienić sposób, w jaki żyjemy dzisiaj”.

Plany poziomego wieżowca lustrzanego pokazują, że będzie przez niego przepływała sztuczna rzeka, a ściany ozdobią wertykalne ogrody i parki. Energia elektryczna będzie wytwarzana z odnawialnych źródeł energii.

in The Line Energia elektryczna będzie wytwarzana z odnawialnych źródeł energii

Ibn Salman powiedział, że chce, aby jego kraj miał projekt budowlany tak kultowy i ponadczasowy jak egipskie piramidy.

„Linia to projekt reprezentujący cywilizacyjną rewolucję, która stawia człowieka na pierwszym miejscu” – powiedział.

Ale „Linia”, która będzie składać się z dwóch budynków o wysokości prawie pół kilometra, będzie przebiegać równolegle do siebie przez 120 kilometrów pustyni, gór i wybrzeża.

Salman ma również nadzieję, że projekt Neom jako całość stworzy tysiące nowych miejsc pracy i pozwoli krajowi bogatemu w ropę przestać być tak uzależnionym od zasobów, aby generować bogactwo.

Jednak nie oczekuje się żadnych inwestycji zagranicznych w Neom, ponieważ wiele krajów zachodnich nadal bojkotuje kraj z powodu łamania praw człowieka. Salman jest oskarżony o zlecenie zabójstwa dziennikarza Jamala Khashoggi w 2018 roku, ale książę koronny zaprzeczył jakiemukolwiek udziałowi.

Krytykuj projekt i planistów środowiskowych. Uważają, że sam rozmiar i długość „Linii Lustrzanej” zakłóci trasy ptaków wędrownych.


Podobne wiadomości: