Opublikowano listę 16 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić

21 czerwca 2024 14:28
Opublikowano listę 16 najpiękniejszych miejsc w Polsce, które warto odwiedzić фото

Opublikowano wyniki konkursu „Cuda Polski 2024”, organizowanego przez magazyn National Geographic Traveler. Wybrano 16 najpiękniejszych miejsc w kraju, które warto odwiedzić.

Magazyn National Geographic Traveler opublikował listę laureatów głosowania „Cuda Polski” z poszczególnych województw. W sumie na liście znalazło się 16 miejsc w Polsce, które zdaniem użytkowników są najpiękniejsze. Według informacji podanych przez organizatorów, w tym roku zebrano 258 000 głosów, co świadczy o wysokim zaangażowaniu uczestników.

„Nie mamy wątpliwości, że „Cuda Polski” to największy w naszym kraju konkurs promujący wciąż niedoceniane miejsca w Polsce. W tym roku w głosowaniu wzięło udział jeszcze więcej osób niż w roku ubiegłym […]” – mówi redaktor naczelny „National Geographic Polska”.

1. Twierdza Srebrna Góra

Twierdza Srebrna Góra

Wyjątkowe miejsce w województwie dolnośląskim. Największa fortyfikacja górska w Europie zachwyca widokami i historią, która sięga XVIII wieku.

2. Pałace w mieście Ostrometsko

Pałace w mieście Ostrometsko

Jest to zespół pałacowo-parkowy zbudowany w stylu warszawskiego rokoka, położony niedaleko Bydgoszczy w województwie kujawsko-pomorskim. Odwiedzający doceniają malownicze widoki i bogatą ofertę wydarzeń kulturalnych.

3. Chełmskie Lochy Kredowe

Chełmskie Lochy Kredowe

Lochy, które zachwycają turystów, znajdują się na terenie województwa lubelskiego.

4. Park Pałacowy w mieście Iłowa

Park Pałacowy w mieście Iłowa

Park zajmuje powierzchnię 12,5 ha i zachwyca swoim wyglądem. Można tu podziwiać piękny pałac, w którym mieści się zespół liceum, a także wyjątkowy ogród japoński.

5. Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kulturowym

Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kulturowym

Centralne Muzeum Włókiennictwa wraz z Łódzkim Parkiem Kulturowym zajęło w rankingu 5. miejsce. To tutaj znajduje się najbogatsza w Polsce kolekcja współczesnej tkaniny artystycznej.

6. Zamek w Muszynie

Zamek w Muszynie

Zamek w Muszynie jest zwycięzcą w województwie małopolskim. To idealne miejsce dla miłośników relaksu i historii, a niepowtarzalne widoki zapierają dech w piersiach.

7. Wzgórze Tumskie w Płocku

Wzgórze Tumskie w Płocku
Kolejne wyjątkowe miejsce na mapie Polski, które zostało docenione w konkursie. Można tu podziwiać wyjątkowe kamienice zbudowane w XVIII wieku.

8. Fabryka Robotów na Zamku Moshnensky

Fabryka Robotów na Zamku Moshnensky

Fabryka robotów w starożytnym zamku to idealne miejsce dla miłośników filmów science-fiction i fantasy. Można tu podziwiać roboty stworzone przez Sebastiana Kucharskiego. Niektóre z nich ważą nawet tonę.

9. Zamek w Łańcucie

Zamek w Łańcucie

Zamek Lubomirskich, położony w województwie podkarpackim w mieście Łańcut, to jedna z najpiękniejszych i najcenniejszych rezydencji arystokratów. Odwiedzając go, można podziwiać dzieła sztuki i poznać historię rodu Lubomirskich.

10. Klasztor prawosławny w Odrynkach

Klasztor prawosławny w Odrynkach

Klasztor Świętych Antoniego i Teodozjusza Peczerskiego w Odrynkach to klasztor prawosławny w Polsce, otoczony rozlewiskiem rzeki Narew, co nadaje mu niepowtarzalny wygląd.

11. Park Narodowy Bory Tucholskie

Park Narodowy Bory Tucholskie

Ten wspaniały park narodowy w województwie pomorskim przypadnie do gustu miłośnikom przyrody. Wielu nazywa to miejsce zielonymi płucami regionu.

12. Bielsko-Biała

Bielsko-Biała

Bielsko-Biała to perła województwa śląskiego. Goście miasta znajdą tu wiele atrakcji, wśród których najpopularniejsze to m.in. Zamek Sułkowski i rynek w samym centrum miasta.

13. Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Muzeum Archeologiczne w Wiślicy

Na liście znalazło się także Muzeum Archeologiczne w Wiślicy. Znajduje się tu wiele artefaktów, które pomogą odwiedzającym poszerzyć swoją wiedzę historyczną.

14. Lidzbark Warmiński

Lidzbark Warmiński

To miasto w województwie warmińsko-mazurskim, które cieszy się szczególną popularnością wśród turystów. Można tu podziwiać widoki, a nawet zażyć kąpieli w Termach Warmińskich.

15. Pyzdry

15. Pyzdry

Urocze miasteczko w województwie wielkopolskim, które pomimo swoich niewielkich rozmiarów kryje w sobie wiele atrakcji. Niegdyś jedno z najważniejszych miast Wielkopolski.

16. Darłowo

16. Darłowo

Darłowo to jedno z miast nad Bałtykiem, które od wielu lat cieszy się niesłabnącą popularnością. Tutaj można nie tylko odpocząć na plaży, ale także odwiedzić wiele ciekawych i historycznych miejsc. To właśnie tutaj znajduje się unikalny zamek książąt pomorskich, chętnie odwiedzany przez turystów.


Podobne wiadomości: