Z kapsuły «Chang'e 6» pobrano próbki z niewidocznej strony Księżyca: wideo

1 lipca 2024 13:47
Z kapsuły «Change 6» pobrano próbki z niewidocznej strony Księżyca: wideo фото

Kapsuła powrotna chińskiej misji Chang'e 6 została dostarczona do Pekinu i otwarta, aby uzyskać dostęp do cennego ładunku – pierwszych w historii próbek pobranych z niewidocznej strony Księżyca.

25 czerwca 2024 r. moduł powrotny Chang'e 6 pomyślnie dostarczył ładunek na Ziemię, lądując na łąkach prowincji Mongolia Wewnętrzna. Wydarzenie to oznaczało pomyślne zakończenie 53-dniowej misji Chang'e-6. Kapsuła zawierająca próbki dotarła do Pekinu w środę (26 czerwca) do Chińskiej Akademii Technologii Kosmicznej, która zaprojektowała statek kosmiczny Chang'e 6.

Po przybyciu na miejsce odbyła się ceremonia, podczas której badacze otworzyli kapsułę zwrotną i sprawdzili kluczowe wskaźniki techniczne. Pojemnik mieszczący około 2 kg próbek z Księżyca został następnie przygotowany do kolejnego etapu podróży. Próbki zostaną przeniesione do specjalnie zaprojektowanych obiektów w celu przechowywania, analizy i dystrybucji na potrzeby badań.

Podobnie jak w przypadku próbek pobranych z najbliższej Ziemi strony Księżyca przez misję Chang'e 5 w 2020 r., próbki zostaną posortowane, a następnie udostępnione na podstawie wniosków badawczych złożonych przez naukowców i instytucje z całych Chin. W przypadku wniosków międzynarodowych grup i badaczy próbki będą prawdopodobnie dostępne w ciągu dwóch lat.


Podobne wiadomości: