Jak chatboty pomagają rozwijać Twój biznes

13 lipca 2024 11:14
Jak chatboty pomagają rozwijać Twój biznes фото

Początkowo boty mogły jedynie moderować czaty i przeprowadzać quizy, później przekształciły się w asystentów głosowych, a teraz stały się idealnymi rozmówcami i osobistymi stylistami. Niektórzy sprzedawcy detaliczni już z powodzeniem włączyli je do swojej działalności

Boty to programy przeznaczone do automatyzacji procesów biznesowych. Wśród nich znajdują się asystenci osobiści, boty promotorskie, boty wsparcia technicznego, boty chatowe i wiele innych odmian bezdusznych mechanicznych rozmówców, którzy w każdej chwili są gotowi pomóc Ci rozwiązać każdy problem. Przykładowo chatbot instagram służy do interakcji informacyjnej z dużymi grupami użytkowników: ułatwiają komunikację pomiędzy klientem a dostawcą towaru, przeprowadzając ujednoliconą rozmowę online.

Historia

Próbowali stworzyć program bota już w połowie XX wieku. W latach 60. XX w. profesor Joseph Weizenbaum z Massachusetts Institute of Technology napisał program ELIZA – stał się on prototypem nowoczesnych botów. Pierwszy na świecie elektroniczny asystent został wynaleziony w połowie lat 90-tych przez amerykańskiego programistę Michaela Moldniga. Program nazywał się Julia i mogła czytać i analizować tekst napisany przez Michaela.

Następnie boty zamieniły się w osobistych asystentów głosowych: Apple dostał Siri, Microsoft dostał Cortanę. W 2014 r. Amazon zintegrował Alexę z inteligentnym głośnikiem Amazon Echo, a w 2016 r. Google wprowadził Asystenta Google.

Asystentka Biznesowa

Obecnie prawie każdy większy sprzedawca towarów lub usług ma programy botów – od sprzedawców detalicznych artykułów spożywczych po banki i operatorów komórkowych. Boty wykonują rutynowe zadania, takie jak:

  • odpowiadać na pytania,
  • pomoc w wyborze produktu,
  • inicjować informację zwrotną od operatorów,
  • zbierać recenzje,
  • przyjmuje płatność,
  • wysyła czek elektroniczny,
  • omawia warunki dostawy.

Najczęstszym przykładem jest menu głosowe dowolnego operatora komórkowego.

Jeden z największych francuskich sprzedawców kosmetyków, jeden z pierwszych, który aktywnie korzysta z chatbotów. W 2016 roku firma wprowadziła konsumentów do wielofunkcyjnego bota, który pomagał klientom w wyborze produktów, odpowiadał na pytania i udzielał porad dotyczących pielęgnacji skóry, pomagał w doborze makijażu i mówił, jak prawidłowo go wykonać. Innowacja przyniosła firmie 11% wzrost liczby „zarezerwowanych” produktów, a także doprowadziła do wzrostu średniego czeku online do 50 dolarów.

Kolejnym ambasadorem ruchu botów jest firma Spring, której bot działa na platformie Facebook Messenger. Spring Bot to internetowa usługa concierge skierowana do konsumentów produktów topowych marek haute-couture takich jak Balenciaga, Givechy, Lanvin. Bot prowadzi indywidualną rozmowę z każdym klientem. Rozpoczyna się od wytwornego powitania, po którym wirtualny asystent pyta, jakiego produktu potrzebuje dzisiaj i w jakim przedziale cenowym dana osoba jest skłonna rozważyć oferty. Kupujący może właśnie tam dokonać zakupu – bot przyjmie płatność, wyśle ​​elektroniczny paragon i omówi warunki dostawy.

Konkluzja

Chatbot służy nie tylko jako menedżer obsługi klienta, ale chatboty stały się potężnym narzędziem marketingowym. Za pomocą chatbota możesz rozgrzać odbiorców, zatrzymać subskrybentów i pobudzić aktywność na swoim koncie. Dodatkowo za pomocą chatbotów możesz zbudować lejek sprzedażowy z elementami grywalizacji. Chatboty są warunkiem promocji biznesu, ponieważ konkurencja stale rośnie, a użytkownicy preferują bardziej postępowe projekty.


Podobne wiadomości: