Mikroorganizmy opanowały statek wycieczkowy – od tygodnia 800 osób nie może zejść na ląd

Setki pasażerów statku wycieczkowego Viking Orion od tygodnia nie może zejść na ląd. Ani jeden port w Nowej Zelandii i Australii nie wydał liniowcowi pozwolenia na zatrzymanie się z powodu „biofoulingu” – nagromadzenia mikroorganizmów, roślin i grzybów na kadłubie statku.
Viking Orion opuścił nowozelandzkie Wellington 26 grudnia.
Początkowo liniowcowi odmówiono przyjęcia w nowozelandzkich portach Christchurch i Dunedin, następnie Viking Orion został odrzucony w australijskich portach Hobart i Adelaide.
Z pomocą liniowcowi przybyli zawodowi nurkowie, którzy oczyszczą kadłub statku z mikroorganizmów i roślin. Biofouling na kadłubie statku jest niebezpieczny, ponieważ wykładzina może wprowadzać mikroorganizmy, rośliny obce danemu ekosystemowi, w tym algi, które z kolei mogą faktycznie zniszczyć lub znacznie zmienić ekosystem, do którego zostały wprowadzone.
Australijski Departament Rybołówstwa podkreślił, że sprawdzenie kadłuba pod kątem biofoulingu i oczyszczenie go w razie potrzeby jest standardowym wymogiem wejścia do portu.
Na Viking Orion jest około 800 pasażerów, głównie amerykańskich turystów.
Podobno Viking Orion, po wyczyszczeniu kadłuba do poniedziałku, powinien wznowić swoją podróż i udać się do Melbourne.
Organizatorzy rejsu przeprosili pasażerów za to, że liniowiec nie mógł wykonać zaplanowanych postojów.
„Viking pracuje indywidualnie z każdym klientem, aby zrekompensować zmiany w planie podróży i rejsu” – powiedział nawigator statku w oświadczeniu.