Robot za 16 tysięcy dolarów nauczył się otwierać butelki i łamać orzechy: wideo

17 maja 2024 10:47
Robot za 16 tysięcy dolarów nauczył się otwierać butelki i łamać orzechy: wideo фото

Na filmie robot pokazał, że potrafi trzymać w rękach różnorodne przedmioty i wykonywać za ich pomocą precyzyjne manipulacje. W szczególności H1 zręcznie wyjmował orzechy włoskie z kubka jedną ręką i rozbijał je drugą, zaciśniętą w pięść. Na innym materiale android otworzył butelkę napoju gazowanego, zrzucając zakrętkę uderzeniem dłoni, a także wrzucił tost na patelnię, trzymając ją za uchwyt, po czym zrzucił chleb z smażalnicy przełożyć na talerz.

Firma zajmująca się robotyką Unitree Robotics z Chin pokazała nowego robota antropomorficznego G1, który powinien stać się bardziej „budżetowym” analogiem opracowanego wcześniej H1. Należy zauważyć, że koszt „niedrogiego” robota będzie ponad 5,6 razy niższy niż w przypadku poprzedniego chińskiego opracowania i wyniesie 16 tysięcy dolarów w porównaniu z 90 tysiącami.

W opublikowanym filmie chińscy programiści zademonstrowali możliwości swojego pomysłu. Stawy Androida charakteryzują się szerokim zakresem odchyleń, który znacznie przekracza ludzkie możliwości. Jednocześnie H1 różni się od droższego modelu również obecnością przedniej części na głowicy i wbudowanym podświetleniem.

Pomimo obfitości zaprezentowanych umiejętności Unitree ostrzegł, że nie wszystkie z nich będą od razu dostępne dla nabywców robotów, ponieważ są one nadal testowane.


Podobne wiadomości: