Naukowcy nauczyli się wyhodować nowe zęby: testy na ludziach rozpoczną się we wrześniu

5 maja 2024 09:54
Naukowcy nauczyli się wyhodować nowe zęby: testy na ludziach rozpoczną się we wrześniu фото
Zdjęcie - https://mainichi.jp

Lek wykazał doskonałe wyniki u zwierząt. Lek będzie podawany badanym dożylnie, a oni chcą go wypuścić do sprzedaży w 2030 roku.

Badania kliniczne pierwszego na świecie „leku do renowacji zębów” rozpoczną się we wrześniu w Szpitalu Uniwersyteckim w Kioto – ogłosili japońscy naukowcy.

Po potwierdzeniu bezpieczeństwa leku, w celu potwierdzenia jego skuteczności, zostanie on przepisany pacjentom z wrodzonym brakiem kompletu zębów. Naukowcy mają nadzieję rozpocząć wprowadzanie leku na rynek w 2030 roku.

Uważa się, że wrodzony brak uzębienia dotyka około 1% populacji. Uważa się, że brak sześciu lub więcej zębów jest dziedziczny i dotyka około 0,1% populacji.

Jak podaje uczestniczący w badaniu Kitano Hospital Kita Branch w Osace, pierwsza faza badania klinicznego potrwa od września tego roku do sierpnia 2025 roku. Lek będzie podawany dożylnie zdrowym osobom, aby potwierdzić jego skuteczność na grupie 30 mężczyzn. Biorą w nim udział osoby w wieku od 30 do 64 lat. Aby uniknąć problemów, jeśli lek zacznie działać i ząb zacznie rosnąć, pacjentom musi brakować co najmniej jednego zęba tylnego. Dotychczas w badaniach na zwierzętach nie potwierdzono żadnych poważnych skutków ubocznych.

W kolejnym etapie lek będzie przepisywany w Szpitalu Kitano pacjentom z wrodzonymi brakami zębowymi. Na tym etapie naukowcy planują ograniczyć liczbę uczestników do dzieci w wieku od 2 do 7 lat, którym od urodzenia brakuje co najmniej czterech zębów.

Zespół wierzy, że w przyszłości zęby będą mogły rosnąć nie tylko u osób z chorobami wrodzonymi, ale także u tych, które utraciły zęby w wyniku próchnicy lub urazu.


Podobne wiadomości: