Polski paszport w pierwszej 10 najsilniejszych na świecie: bez wizy do 186 krajów

19 lipca 2023 17:14
Polski paszport w pierwszej 10 najsilniejszych na świecie: bez wizy do 186 krajów фото

Według najnowszego rankingu firmy konsultingowej Henley & Partners Singapur może poszczycić się najlepszym paszportem na świecie. Daje jego posiadaczowi możliwość bezwizowego wjazdu do większości krajów świata. Polska na szóstym miejscu.

Ranking opiera się na danych dostarczonych przez Międzynarodowe Zrzeszenie Przewoźników Powietrznych. W ramach badania sklasyfikowano 199 paszportów.

„Ogólny trend w 18-letniej historii rankingu zmierza w kierunku większej swobody podróżowania” – podkreślają autorzy projektu.

W zeszłorocznej wersji rankingu Japonia była na pierwszym miejscu, ale w tym roku spadła na trzecie miejsce. Najlepszy paszport posiada Singapur, którego obywatele mogą wjeżdżać bez wiz do 192 z 227 krajów.

Niemcy, Włochy i Hiszpania zajęły drugie miejsce. Ich paszporty umożliwiają bezwizowy wjazd do 190 krajów. Japoński paszport umożliwia bezwizowy wjazd do 189 krajów (wobec 193 krajów rok wcześniej) i zamyka pierwszą trójkę. Dzieli swoją linię z Austrią, Finlandią, Francją, Luksemburgiem, Koreą Południową i Szwecją.

Polska (wraz z Australią i Węgrami) jest na szóstym miejscu, awansując z dziesiątego miejsca, jakie uzyskała w 2022 roku. Polski paszport otwiera bezwizowy wjazd do 186 krajów (rok temu były to 182 kraje).


Podobne wiadomości: