Jak myć podłogi bez użycia chemii gospodarczej: przepisy na różne rodzaje powłok z improwizowanych środków
Gospodynie coraz częściej starają się rzadziej stosować chemię gospodarczą. Dziś na półkach sklepowych można znaleźć chemię gospodarczą wykonaną z naturalnych składników. Ale możesz nawet zauważyć całą chemię w domu za pomocą naturalnych środków.
Proponujemy Państwu wybór receptur na pranie różnych wykładzin podłogowych, które zawierają tylko proste, bezpieczne dla zdrowia i środowiska składniki, a przy tym kosztują grosze.
Linoleum
Najczęściej linoleum znajduje się na podłogach w mieszkaniach, ponieważ jest bezpretensjonalne w utrzymaniu, trwałe i estetyczne. Umycie takiej podłogi jest bardzo proste: potrzebujesz wody, w której gotowały się ziemniaki. Należy go wymieszać w równych proporcjach z bieżącą wodą i dobrze umyć podłogę. Oczywiście najpierw musisz go oczyścić z zanieczyszczeń i kurzu.
Laminat
Podłogi pokryte laminatem lub parkietem są dość praktyczne i wymagają bezpretensjonalnej pielęgnacji. Należy pamiętać, że przy nadmiarze wilgoci taka powłoka może pęcznieć i tracić swój pierwotny kształt. Jeśli parkiet jest zbyt brudny lub na podłodze pozostają tłuste plamy, zabrudzenia można wyczyścić szmatką nasączoną terpentyną, a następnie przetrzeć pastą. Aby przygotować pastę, należy dodać 6 łyżek do 5 litrów wody. l. ocet.
Poniższy przepis pomoże nadać laminatowi połysk: połącz mleko i wodę w równych proporcjach. Namocz szmatkę w powstałym roztworze i wytrzyj nią podłogi.
Parkiet
Do codziennego czyszczenia parkietu ten przepis jest idealny: na 5 litrów gorącej wody dodaj ½ łyżki. soda, dobrze wymieszaj. Powstały produkt może być używany do mycia podłogi podczas codziennego sprzątania.
Płytka
Do mycia płytek na podłodze pomoże uniwersalna pasta żelowa.
Do gotowania potrzebne będą:
- 1 litr wody;
- połowa mydła do prania;
- amoniak - 4 łyżki. l.;
- musztarda (w proszku) - 3 łyżki. l.;
- soda oczyszczona - 3 łyżki. l.
Schemat gotowania:
- Mydło wciera się na tarce. Ważne, żeby było suche.
- Woda jest podgrzewana w rondlu i wysyłane są tam kawałki mydła. Podczas mieszania musisz całkowicie stopić wióry mydlane.
- Kompozycję mydła usuwa się z ognia, następnie dodaje musztardę i sodę, wszystko miesza się.
- Na koniec dodaje się amoniak. Wszystko ponownie miesza się, patelnię przykrywa się pokrywką i pozostawia do zaparzenia na kilka godzin.
Pasta ta może być stosowana przy silnych zabrudzeniach na powierzchni płytki. Wystarczy nałożyć pastę żelową na 15 minut, a następnie spłukać wilgotną ściereczką.
To proste i niedrogie przepisy na produkty do pielęgnacji różnych wykładzin podłogowych.