Polacy coraz częściej inwestują w sztukę – bardziej opłaca się wieszać oszczędności na ścianie

28 stycznia 2023 16:47
Polacy coraz częściej inwestują w sztukę – bardziej opłaca się wieszać oszczędności na ścianie фото

W Polsce kierunek inwestowania w dzieła sztuki zyskuje na popularności.

W 2021 roku wartość rynku sztuki w Polsce wyniosła 634 mln zł, wobec 380 mln zł rok wcześniej - podaje Wybocza. Dla porównania: cały rynek muzyczny w Polsce jest wart 486 mln zł.

Jeden z właścicieli galerii podaje następujący przykład: sprzedał pracę za 100 tys. zł, inny za 40 tys. zł, choć jeszcze dwa lata temu dostałby za nie kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej. Ze względu na czynniki zewnętrzne i niestabilną politykę gospodarczą państwa w 2022 roku klasa średnia zaczęła inwestować w sztukę współczesną. Okazało się, że przy takim poziomie inflacji i niskim oprocentowaniu lokat bankowych bardziej opłaca się „powiesić” oszczędności na ścianie niż przechowywać je w banku.

Krytycy sztuki uważają, że sukces rynku sztuki wynika z większej świadomości społecznej. Klasa średnia zdała sobie sprawę, że obrazy to nie tylko inwestycja, ale także sposób na poprawę statusu społecznego.

Kolekcjonerem można zostać bez koneksji i za stosunkowo niewielkie pieniądze. Za 4 000 zł kupicie obraz cenionego artysty, za 12 000 zł dzieło jeszcze bardziej znanego artysty.


Podobne wiadomości: