UE zezwala na stosowanie mączki z owadów do produkcji chleba i pizzy

28 stycznia 2023 16:20
UE zezwala na stosowanie mączki z owadów do produkcji chleba i pizzy фото

Komisja Europejska zezwoliła na wykorzystanie mąki ze świerszcza domowego (Acheta domesticus) do produkcji żywności. Z owada można zrobić między innymi chleb, pizzę czy ciasteczka.

Nowe rozporządzenie weszło w życie 24 stycznia i na razie będzie dotyczyć tylko jednego producenta.

Mowa o firmie Cricket One Co., która latem 2019 roku wystąpiła o pozwolenie na wykorzystanie mąki ze świerszczy w produktach spożywczych. Sprawa trafiła do Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności, który zaledwie trzy lata później, w maju 2022 roku, wydał pozytywną opinię, stwierdzając, że proszek z Acheta domesticus jest bezpieczny dla konsumentów w warunkach stosowania zaproponowanych przez firmę.

Teraz, w styczniu 2023 r., Komisja Europejska wydała oficjalne orzeczenie w tej sprawie. Firma Cricket One otrzymała pozwolenie na wykorzystywanie krajowego krykieta do produkcji żywności na okres pięciu lat.

Niewykluczone jednak, że wkrótce zezwolenie zostanie rozszerzone na inne firmy z branży spożywczej w UE.

Nie wszystko jest takie straszne

W wielu regionach świata owady są od dawna obecne w jadłospisie – około 2100 gatunków uważa się za jadalne dla człowieka. Wśród nich są mrówki, gąsienice, pszczoły, świerszcze, koniki polne, chrząszcze itp. Wielu ekspertów zgadza się, że owady są świetną alternatywą dla mięsa i ryb. Są uważane za zdrowe, ponieważ są bogate w białko, zawierają niezbędne witaminy, minerały i nienasycone kwasy tłuszczowe. 65 procent mieszkańców świata już regularnie je owady. Kolejnym plusem jest to, że hodowla owadów wymaga mniej zasobów niż klasyczna hodowla zwierząt.


Podobne wiadomości: