1,3 tys. zł miesięcznie ot tak - rząd dopłaci mieszkańcom Polski pieniądze na eksperyment

23 stycznia 2023 22:03
1,3 tys. zł miesięcznie ot tak - rząd dopłaci mieszkańcom Polski pieniądze na eksperyment фото

Ot tak, polski rząd będzie płacił mieszkańcom 1,3 tys. zł miesięcznie. Oficjalnym powodem jest eksperyment mający na celu poprawę sytuacji finansowej niektórych gmin w kraju, informuje gazeta.pl.

Badania związane z bezwarunkowym dochodem podstawowym (BDP) przeprowadzono już w Finlandii, Francji, Włoszech, Wielkiej Brytanii – nadchodzi kolej na Polskę. Tutaj za organizację eksperymentu odpowiada Polska Sieć Dochodu Podstawowego. Nie wiadomo jeszcze, kiedy rozpoczną się badania (szukane są na nie pieniądze).

BDP przysługuje każdemu obywatelowi bez konieczności spełniania dodatkowych warunków, ale wiadomo już, że eksperyment obejmie tylko mieszkańców gmin położonych przy granicy polsko-rosyjskiej w województwie warmińsko-mazurskim. Wybór ten tłumaczy się trudnymi warunkami panującymi w regionie.

Zasiłek w wysokości 1300 zł będzie wypłacany przez dwa lata. Planowana liczba uczestników to od 5 do 31 tys. Zostaną one zbadane przed rozpoczęciem płatności, w trakcie i jeszcze kilka miesięcy po ich zakończeniu. Naukowcy sprawdzą, w jaki sposób BDP wpływa na aspekty zawodowe, społeczne, edukacyjne, konsumenckie i psychologiczne badanych osób.


Podobne wiadomości: