Dwa nowe święta, kolejne przerwy i przedłużenie zarządzenia - zmiany w polskim kodeksie pracy

18 stycznia 2023 06:15
Dwa nowe święta, kolejne przerwy i przedłużenie zarządzenia - zmiany w polskim kodeksie pracy фото

Już w tym roku pracownicy mogą otrzymać siedem dodatkowych dni urlopu. Polski rząd przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który wprowadza dodatkowe dni wolne od pracy i przedłuża rozporządzenie.

Opublikowana wersja projektu przewiduje wprowadzenie nowego pięciodniowego urlopu rodzicielskiego, który będzie udzielany w celu sprawowania opieki nad członkiem rodziny (rodzicami, dziećmi lub współmałżonkiem) lub osobą mieszkającą z pracownikiem.

Dwa dodatkowe dni wolne w roku można uzyskać korzystając z nowego urlopu w nagłych sprawach rodzinnych (choroba lub wypadek). Urlop będzie płatny, ale w wysokości połowy wynagrodzenia pracownika.

Pracownicy otrzymają również dodatkowe przerwy w ciągu dnia. Obecnie na zmianę trwającą co najmniej sześć godzin w ciągu dnia przypada jedna 15-minutowa przerwa. Po zmianie przewidziane będą dwie przerwy po 15 minut, jeśli w ciągu dnia ma być wykonywana praca powyżej dziewięciu godzin. A jeśli dzień pracy przekroczy 16 godzin, pracownicy będą mieli trzy 15-minutowe przerwy.

Nowe przepisy przewidują również przedłużenie urlopu rodzicielskiego (macierzyńskiego) o kolejne dwa miesiące. Jego czas trwania zostanie oficjalnie wydłużony z obecnych 32 tygodni do 41 tygodni. Te dwa dodatkowe miesiące urlopu zostaną wypłacone z dodatkiem w wysokości 70% stawki podstawowej. Ponadto od pracownika wychowującego dziecko do lat ośmiu nie można bez jego zgody wymagać pracy w godzinach nadliczbowych, pracy w porze nocnej czy podróży służbowych poza stałe miejsce pracy.


Podobne wiadomości: