5 najważniejszych mitów na temat herbaty

21 sierpnia 2022 12:58
5 najważniejszych mitów na temat herbaty фото

Herbata jest znana w ludzkiej kulturze od ponad tysiąca lat i jest całkiem naturalne, że w tym czasie utrwaliło się wiele różnych nieporozumień na jej temat, zebraliśmy w 5 najpopularniejszych nieporozumieniach na temat herbaty.

Herbata nie zawiera kofeiny

Być może najbardziej popularnym nieporozumieniem jest to, że krzew herbaciany (Camellia sinensis) i jego podgatunki zawierają kofeinę, a także wiele innych składników. A każdy rodzaj herbaty pochodzącej bezpośrednio z tego krzewu, czy to zielona, ​​czarna, biała, żółta czy oolong, również zawiera kofeinę. Czarna herbata zawiera do 4% kofeiny.
Z drugiej strony herbaty ziołowe i owocowe różnią się tym, że ich źródła roślinne nie zawierają kofeiny.
Kofeina zawarta w czarnej herbacie jest dobrze rozpuszczalna w wodzie i jest jedną z pierwszych substancji wypłukiwanych z liści. Dlatego ilość kofeiny w herbacie jest prawie taka sama niezależnie od czasu parzenia.

W torebce herbata

W torebce herbaty używane są tylko odpady herbaty

Plotka głosi, że torebki herbaty zawierają tylko odpady herbaty. Ale nie jest tak we wszystkich przypadkach.
Torebki herbaty to często drobno zmielone liście herbaty, które mogą być dobrze znanymi odmianami wysokiej jakości. Jednak po zmiażdżeniu liści większość olejków eterycznych odparowuje, a herbata traci nieco smaku w porównaniu do swoich liściastych odpowiedników.
Ale niektórzy producenci mogą używać herbaty niskiej jakości, zmniejszając w ten sposób koszt produktu.

Herbata się nie psuje

Cóż, tak naprawdę nie pleśnieje, ale nie powinieneś trzymać herbaty w otwartym opakowaniu dłużej niż sześć miesięcy.
Po upływie tego okresu przechowywania większość smaków i niektóre korzystne związki przeciwutleniające zawarte w herbacie ulegają zniszczeniu lub zmianie.

Herbata z mlekiem

Herbata z mlekiem

Mleko w herbacie zmniejsza jego dobroczynne działanie
Nie. Zdolność organizmu do wchłaniania tak zwanych katechin, ważnych przeciwutleniaczy, które mogą zmniejszać ryzyko raka, była tylko minimalnie ograniczona przez obecność mleka w herbacie w eksperymentach.
Nie udowodniono jednak, że mleko ma na nią negatywny wpływ.

Herbata koniakowa pomaga w przeziębieniach

Nie całkiem. Herbata jest naprawdę zdrowa, a gorące napoje zwykle same w sobie mają działanie wykrztuśne. Ale alkohol w rumie to wszystko inne niż zdrowie. Osłabia układ odpornościowy, odwadnia organizm i zmniejsza ukrwienie błon śluzowych. Alkohol może również wpływać na sposób przyjmowania leków. Dlatego jeśli złapiesz przeziębienie, lepiej wypić gorącą herbatę bez koniaku.

Źródło


Podobne wiadomości: