Dlaczego smar nazywa się WD-40 a nie -50, -69 czy -100

14 sierpnia 2022 17:59
Dlaczego smar nazywa się WD-40 a nie -50, -69 czy -100 фото

W Internecie jest dość duża liczba różnych odniesień na temat stosowania smaru WD-40 i w większym stopniu są to nawet sztuczki życiowe. Na przykład wędkarze twierdzą, że karaś lepiej gryzie, czernieje gumę, a nawet jako zmywacz do farby. Ale to wszystko nie jest typową aplikacją. Dlaczego więc jest popularnym smarem o nazwie „WD-40”, a nie czymś innym.

Grease bierze swoją historię tworzenia z amerykańskich fabryk wojskowych. A twórcą tego płynu był chemik Norman Larsen, który w 1953 roku zaproponował kompozycję aerozolową na potrzeby kompleksu wojskowo-przemysłowego. Smar tak bardzo spodobał się Amerykanom, że w 1958 roku był powszechnie dostępny i sprzedawany w sklepach z artykułami żelaznymi.

Więc co oznacza WD-40. A jeśli wszystko jest jasne z WD i to są pierwsze litery «Water Displacement», co oznacza «przemieszczenie wody». W rzeczywistości pierwotne zastosowanie dotyczyło ochrony przed korozją konstrukcji metalowych. Ale indeks „40”, wszystko jest trochę bardziej tajemnicze. Otrzymała indeks 40, ponieważ była to czterdziesta formuła lub próba podczas tworzenia kompozycji. To tajemniczy smar.

W tej chwili istnieją już ponad 3 formuły składu oryginalnego smaru i zostały one zmienione w zależności od klimatu użytkowania. W większym stopniu wyróżnia się formuła australijska, amerykańska i europejska. Na przykład głównym składnikiem amerykańskiej formuły jest 50% benzyna lakowa, 15% olej silnikowy i inne składniki obojętne.

Być może, gdyby formuła była o wiele bardziej skomplikowana, nazwano smar WD-127, ale wszystko okazało się prostsze.


Podobne wiadomości: