Dlaczego piloci nie mogą nosić brody

5 sierpnia 2022 12:21
Dlaczego piloci nie mogą nosić brody фото

Prawdopodobieństwo, że kiedykolwiek zobaczysz pilota z zarostem lub kolczykiem, jest bardzo małe.

Przede wszystkim wynika to z profesjonalnego ubioru i bezpieczeństwa lotu, które są podyktowane wewnętrznymi zasadami linii lotniczych. Przyjrzyjmy się jednak temu problemowi bardziej szczegółowo i dowiedzmy się, dlaczego pilotom nie wolno nosić brody i wąsów.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

W przypadku wystąpienia sytuacji awaryjnej: rozhermetyzowania kabiny, gwałtownej utraty wysokości, dymu lub pożaru w kabinie, pilot podczas lotu będzie musiał nosić maskę tlenową. Wydawałoby się, że wszystko jest logiczne, ale co mają z tym wspólnego wąsik, broda czy kolczyk na twarzy pilota? Rzecz w tym, że to oni mogą spowodować luźne dopasowanie maski do twarzy, przez co stanie się ona nieskuteczna. To z kolei zagrozi bezpieczeństwu całej załogi i pasażerów samolotu. Na szczęście większość pilotów przez wiele lat pracy nigdy nie zakładała maski tlenowej, ale zawsze trzeba być przygotowanym na nieprzewidzianą sytuację.

A jedno z wielu badań socjologicznych, które przeprowadzono w ciągu ostatnich kilku lat, wykazało, że pojawienie się osób z zarostem na poziomie podświadomości wywołuje u wielu niepokój. Bez względu na to, jak dziwnie to zabrzmi, mężczyzna z brodą lub wąsami jest postrzegany jako osoba agresywna, więc ufają mu mniej niż mężczyźnie bez zarostu. A piloci samolotów muszą wzbudzać absolutne zaufanie wśród pasażerów.

Zakaz nie dotyczy wszystkich.

Ale, jak w przypadku każdej reguły, są wyjątki. Wiele linii lotniczych nadal pozwala pilotom mieć lekko nieogoloną twarz. Dotyczy to przypadków, w których lot trwa dłużej niż dziesięć godzin. Rzeczywiście, u niektórych mężczyzn włosie może rosnąć w tak krótkim czasie. I oczywiście pilot nie będzie zmuszony golić się podczas lotu.

Niektóre linie lotnicze pozwalają swoim pilotom nosić zarost, także dlatego, że kilka milimetrów włosów nie przeszkadza w dopasowaniu maski tlenowej do twarzy. Jednocześnie piloci zobowiązują się uważnie monitorować swój wygląd, aby długość zarostu nie przekraczała dopuszczalnej normy. Jeśli te wymagania nie zostaną spełnione, pilot po prostu nie zostanie dopuszczony do lotu.

Jeśli kiedykolwiek zobaczysz pilota z dość długą brodą, to najprawdopodobniej albo jest właścicielem własnego samolotu, albo pracuje w mini-linii lotniczej, która przewozi pasażerów w określonym regionie, głównie krajach arabskich i afrykańskich. A ludzie w mundurach iz brodą, których zdjęcia można zobaczyć w Internecie lub w niektórych publikacjach drukowanych, najprawdopodobniej nie są pilotami, ale po prostu modelami.

Interesujące fakty dotyczące pilotów

Oprócz zakazu noszenia brody, wąsów i kolczykowania twarzy piloci mają jeszcze inne tabu. Nie należy ich rozpraszać: rozmawiać, jeść lub wykonywać żadnych innych czynności, będąc na wysokości mniejszej niż trzy tysiące metrów. Dlatego piloci ogłaszają pasażerom komunikaty na pół godziny przed rozpoczęciem schodzenia.

Również piloci nigdy nie jedzą tego samego jedzenia. To środek ostrożności, a nie banalne zaspokojenie upodobań kulinarnych załogi. I to jest praktykowane, aby zminimalizować ryzyko jednoczesnego zatrucia obu pilotów.

Jest jeszcze jedna zasada, której załoga zawsze przestrzega, aby uniknąć sytuacji awaryjnych. Kiedy jeden z pilotów udaje się do toalety, steward zawsze wchodzi do kokpitu i pozostaje tam do czasu powrotu nieobecnego pilota. A dzieje się tak na wypadek, gdyby drzwi nagle zamknęły się za wychodzącym pilotem, a drugi pilot nagle stracił przytomność.

Warto zauważyć, że pilotami mogą być nie tylko mężczyźni. Około 5% całości to kobiety pilotki.


Podobne wiadomości: