Nie tak uprzejmie: dlaczego delfiny zabijają i gwałcą kąpiących się ludzi

1 sierpnia 2022 12:11
Nie tak uprzejmie: dlaczego delfiny zabijają i gwałcą kąpiących się ludzi фото

Wszystkie te historie o przyjaciołach delfinów inspirowane są kinowym i telewizyjnym serialem Flipper. W rzeczywistości delfiny nie starają się nikomu pomóc, są agresywne i generalnie zachowują się nie lepiej niż stado bezpańskich psów. Odpowiadają również za więcej ludzkich istnień niż rekiny. Nie wierzysz? Następnie przekonaj się sam.

Zwierzęce instynkty

Same delfiny nie są złośliwe, ale trzeba pamiętać, że są dzikimi zwierzętami i kierują się instynktem. Ssaki te bardzo lubią się bawić i chcąc pobawić się z pływającym człowiekiem, mogą albo zepchnąć go na brzeg, albo go utopić. Niestety znacznie częściej ogłaszane są przypadki ratowania ludzi przez delfiny. Faktem jest, że technicznie delfin nie zabija człowieka, tylko wypycha go na otwarte morze, łamie mu żebra lub zbyt długo trzyma pod wodą - wtedy ofiara umiera sama. Głównie ze zmęczenia, bólu i niemożności dopłynięcia do brzegu.

Często zdarzają się przypadki, gdy stado delfinów bawi się kąpiącym się jak piłką, rzucając nią od nosa do nosa. W rezultacie człowiek otrzymuje liczne złamania i rzadko znajduje siłę, by dopłynąć do brzegu i wezwać pomoc.

„70. Ałuszta. Niewolnik. narożnik. Pięćdziesiąt metrów od brzegu baraszkuje stado delfinów.

Jeden z pijanych urlopowiczów podpływa do nich, żeby się pobawić.

Grają jak w piłkę. Najpierw śmiał się i radował, potem zaczął wzywać pomocy. Skończyło się na tym, że po pół godzinie dwa delfiny, popychając nosem prawie martwe ciało, zepchnęły je na brzeg, zawróciły i odpłynęły. Okazało się, że mężczyzna ma kilka złamanych żeber, całe jego ciało było posiniaczone i nie dowiedzieliśmy się, co się stało z narządami wewnętrznymi. Został zabrany przez karetkę pogotowia."

Zachowanie delfinów badali szkoccy naukowcy Ben Wilson i Harry Ross. Zainteresowali się kwestią nieumotywowanych masowych zabójstw morświnów przez delfiny. Okazało się, że delfiny zrobiły to tak po prostu, dla zabawy – bawiły się. To samo dzieje się z ludźmi.

Zazwyczaj delfiny atakują w stanie agresji seksualnej, ale ten stan jest dla nich charakterystyczny.

Delfiny nie ratują przed rekinami

Niestety, ale tak jest. Same rekiny wolą odpłynąć, jeśli zobaczą delfina, ponieważ wiedzą, że mają przed sobą silnego i niebezpiecznego przeciwnika, lepiej spróbować szczęścia gdzie indziej.

Sprawy mają się znacznie gorzej, jeśli człowiek jest rywalem delfina. Może się to zdarzyć, jeśli pływak znajduje się w ławicy ryb, na które poluje stado. W tym przypadku nieszczęśnik zostaje zepchnięty daleko na otwarte morze, z dala od SWOICH ryb. Powrót stamtąd jest prawie niemożliwy.

Samotne delfiny

Istnieje zjawisko tzw. samotnych delfinów. Zdarza się, że dziki delfin nie ma stada i wtedy szuka towarzystwa w postaci ludzi, wypełniając tym samym potrzebę komunikacji.

Artykuł z 2003 r. na ten temat udokumentował 29 przypadków „towarzyskich delfinów”. 13 z nich (w większości mężczyźni) wykazywało seksualne zainteresowanie ludźmi - mieli erekcję i próbowali opanować pływaków.

Nawiasem mówiąc, w tym przypadku delfin może również utopić swoją ofiarę, próbując na nią wskoczyć dla cielesnych przyjemności.

Nagrana sprawa o morderstwo

W literaturze naukowej jest tylko jeden. W 1994 roku agresywny delfin wylądował na jednej z plaż w Brazylii, wysyłając 28 osób do szpitala. Ale 29 dnia Joao Paulo Moreira, zabity delfin.

Takie agresywne taktyki są bardzo rzadkie w przypadku delfinów, zwykle nie zajmują się ofiarami w pobliżu wybrzeża, ale wypychają je na otwarte morze, gdzie toną, wskakują na osobę lub trzymają je na dnie (lub wszystkie razem). Rezultat: urazy wewnętrzne, złamania kości i utrata przytomności. Co prowadzi do śmierci.

delfiny

Delfiny zabijają również krewnych

Generalnie zachowanie niektórych delfinów można porównać do gangu przestępczego – mają wewnętrzne sprzeczki (głównie w walce o samice), a te urocze ssaki też uwielbiają przemoc.

Ze względu na wyraźny instynkt seksualny delfiny nie stronią od gwałtu na samicach, często mówimy o aktach zbiorowych. Samica jest napędzana i trzymana nawet przez kilka tygodni, zmuszając do seksu groźnymi gestami i agresywnymi dźwiękami. Jeśli ofiara ucieknie, jest ścigana.

Ponadto delfiny często zabijają młode w jednym prostym celu - matka, która straciła dziecko, znów chce seksu, a delfiny kochają seks.

Bardziej ciekawy niż inteligentny

Wszyscy miłośnicy delfinów nam wybaczą, ale te ssaki nie mają oznak wybitnego umysłu. Tak, można je trenować, ale nic więcej. W sierpniu 2006 roku Spiegel Online opublikował nawet artykuł pod krzyczącym tytułem „Delfiny są głupie”.

W niewoli są w stanie nauczyć się prostych sposobów komunikowania się z ludźmi, ale całą ich gorliwość tłumaczy naturalna ciekawość.

„Pomyślmy o delfinach jak o zwierzętach, jak foki”, mówi Wolfrang Gewalt, były dyrektor zoo w Duisburgu.

Oczywiście błędem jest twierdzenie, że wszystkie delfiny są niebezpieczne. W wielu przypadkach delfiny bawiły się przyjaźnie z pływakami i surferami i nie wykazywały żadnych oznak agresji. ALE. Nigdy nie wiadomo, jak te gry mogą się skończyć. Lepiej nie ryzykować i trzymać się z dala od delfinów, a także od wszelkich dzikich zwierząt, w bezpiecznej odległości.

Żródło


Podobne wiadomości: