Poszły na basen jedynie w kąpielówkach: сzy kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni

18 sierpnia 2022 18:42
Poszły na basen jedynie w kąpielówkach: сzy kobiety mają takie same prawa jak mężczyźni фото

To postanowiły sprawdzić dwie Polki, które wybrały się na jeden z warszawskich basenów. Założyły zatem same kąpielówki, pozostawiając odsłonięte piersi.

Ane Piżl prowadzi na Instagramie profil. Jak sama pisze, jest nie tylko ratowniczką medyczną, kitesurferką i edukatorką, ale przede wszystkim porusza tematy równości i uważności. Tym razem zrobiła to, wybierając się na basen jedynie w kąpielówkach.

No więc poszłyśmy dziś popływać na Warszawiankę w kąpielówkach. Tak samo jak połowa osób na tym basenie. Bez zakłócania porządku, na luzie i dobrym stylem.

Pomysł nie jest w żaden sposób rewolucyjny. Od 100 lat ktoś coś zdejmuje, żeby upomnieć się o równe prawa. W latach 30 topy zdejmowali mężczyźni (co opisywane było w prasie jako skandal obyczajowy!), później o równość zaczęły upominać się kobiety.

W 2019 roku w Teheranie, trzy Iranki zdjęły w metrze hidżaby, za co oskarżone zostały o akt prostytucji i skazane na 16 i 23 lata pozbawienia wolności.

W Szwecji, siedem dziewczyn weszło na basen bez staników i sprowokowały tym szeroką i mądrą debatę, która zmieniła prawo i pozytywnie wpłynęła na obyczajowość.

Pomyślałam więc, chodźmy popływać w Warszawie. Zobaczymy czy Polska jest bliżej Iranu czy Europy Bo sam fakt, że w regulaminie basenu jest zapis, że kobiety mają zasłaniać piersi jest niezgodny z prawem. Krzysztof Kumor – prawnik z @ptpa.org.pl – podkreśla że „takie przepisy regulaminu są dyskryminujące dla kobiet. Odmienne traktowanie ze względu na płeć w dostępie do usług jest dozwolone jedynie, gdy jest to „obiektywnie i racjonalnie uzasadnione celem zgodnym z prawem”. Zakaz odsłaniania piersi przez kobiety nie wypełnia żadnego określonego prawem celu, który uzasadniałby nierówne traktowanie w tym zakresie.”

Za prawem do równego traktowania stoi art. 31 i 32 Konstytucji oraz art. 4 i 5 ustawy „wdrożeniowej” z 2010 r. Tym samym prawo w Polsce pozwala swobodnie opalać się i korzystać z basenów topless.

I w @wodny_park też jest równość! Słuchajcie, było super. Aż serce mi urosło.

Popływałyśmy, pozjeżdżałyśmy na zjeżdżalniach i spędziłyśmy naprawdę dobre przedpołudnie. Ratownicy zerkali, ale cały czas byli profesjonalni i uprzejmi. Kierownik zmiany pozwolił nam nawet zrobić zdjęcie na terenie obiektu, żeby podzielić się z Wami tą relacją. To było wspaniałe doświadczenie, potwierdzające, że Polska jest bardziej gotowa na równość niż się wydaje.

To kto idzie sprawdzić respektowanie prawa do równości na kolejnym basenie? W jakim mieście tym razem?

Większość komentarzy, które pojawiły się pod postem, miała wydźwięk pozytywny:

  • Hmmm… Mieszkam w Toronto, w Kanadzie - postępowy kraj, kosmopolityczne miasto, ale jak pomyślę, jak by zareagowano na topless na miejskim basenie, to jakoś tak sądzę, że byłby skandal. Ale sprawdzę przynajmniej czy jest cokolwiek o tym w przepisach
  • Omg wspaniała sprawa! Stanika nie noszę już ładnych parę lat i marzę żeby w końcu normalne było nie zakrywanie kobiecych piersi  (nie zapomnę Btw jak poszłam ze znajomą spotkać się z naszym wspólnym kolegą i założyłam sukienkę na ramiączka bez stanika - moja znajoma zwróciła mi uwagę ze przecież nasz kolega ma dziewczynę a ja się ubieram tak wyzywająco - cholera, czas najwyższy z tym skończyć - cycki to cycki, a nie żadna kontrowersja - sami ją sobie wymyśliliśmy
  • Muszę przyznać, że jestem pozytywnie zaskoczona! Czy wybrałyście miejsce wcześniej i rozmawiałyście na ten temat, czy normalnie poszłyście, a obsługa tak sama z siebie okazała się na poziomie?
  • Nie mam tyle odwagi co Wy, ale wspieram Was z całego serducha!!
  • Brawo za akcję i pomysl! I brawo dla Warszawianki
  • Super no i brawo dla pracowników basenu, że Achowali się tak jak powinni. Ja na razie zaczęłam chodzić bez biustonosza na co dzień i nic nikomu do tego. Basen mówisz, kolejne wyzwanie przede mną.

Podobne wiadomości: