Warszawa znajduje się w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków turystycznych

8 czerwca 2024 13:59
Warszawa znajduje się w pierwszej piątce najpopularniejszych kierunków turystycznych фото

Eksperci branży turystycznej twierdzą, że nie tylko takie miejsca jak Budapeszt, Praga i Barcelona będą popularne tego lata. Zdaniem autorów raportu Chase Travel, w tym sezonie napływ turystów również odczują inne, mniej oczywiste miasta europejskie. Wśród nich jest Warszawa.

Jak podaje rp.pl, eksperci stworzyli ranking europejskich miast, które latem tego roku odwiedzi rekordowa liczba turystów.

Sukces nieoczywistych kierunków

Europejczycy coraz częściej wybierają niedrogie kierunki na wakacje ze względu na inflację, która doprowadziła również do wzrostu cen w najpopularniejszych kurortach nad Morzem Śródziemnym.

Dlatego też w nadchodzących latach należy spodziewać się znaczących zmian w krajobrazie kierunków turystycznych Europy, które odczują zwłaszcza mieszkańcy Warszawy. Do takiego wniosku doszli eksperci z platformy Chase Travel, której właścicielem jest J.P. Morgan Chase & Co.

Z niedawnego badania Chase Travel, cytowanego przez Bloomberga, wynika, że ​​jednym z najmniej oczywistych miast, które jak dotąd szczególnie duża liczba europejskich turystów wybiera na cel wakacji, jest Warszawa. Badacze odkryli to, analizując liczbę transakcji dokonanych przez posiadaczy kart płatniczych obsługiwanych przez Chase Bank.

Zdaniem ekspertów tego lata do Warszawy przyjedzie o 55% więcej turystów zagranicznych niż w roku ubiegłym. Z takim wynikiem stolica Polski plasuje się w zestawieniu na czwartej pozycji, ustępując jedynie Brukseli, Monachium i Zurychowi. Miasta te odwiedzi tego lata odpowiednio o 73%, 63% i 59% więcej turystów.

Pierwsza dziesiątka rankingu wzrostu liczby turystów

  1. Bruksela (73%)
  2. Monachium (63%)
  3. Zurych (59%)
  4. Warszawa (55%)
  5. Amsterdamie (54%)
  6. Wiedeń (53%)
  7. Shannon (53%)
  8. Zagrzeb (51%)
  9. Praga (49%)
  10. Budapeszt (48%)

Nie tylko koszty zakwaterowania, wyżywienia, wynajmu samochodu i wielu innych usług zniechęcają coraz większą liczbę turystów do odwiedzania popularnych kierunków. Nie mniej problematyczne są tłumy turystów, które co roku zalewają najpopularniejsze miasta i kurorty w Europie.

Kolejnym czynnikiem zachęcającym podróżnych do unikania kierunków w Europie Południowej są zmiany klimatyczne. Rekordowe temperatury w regionach, które od lat cieszą się największą popularnością wśród turystów, w sezonie letnim stają się nie do zniesienia nawet dla przyzwyczajonych do upałów mieszkańców Włoch, Hiszpanii czy Grecji.


Podobne wiadomości: