2 polskie pizzerie zostały uznane za jedne z najlepszych w Europie

1 czerwca 2024 07:10
2 polskie pizzerie zostały uznane za jedne z najlepszych w Europie фото

Prestiżowy włoski przewodnik „50 Top Pizza” ogłosił listę najlepszych pizzerii w Europie w tym roku. Na liście znalazły się dwie polskie pizzerie – „Zielona Górka” w Pabianicach i warszawska „Ciao a Tutti”.

„50 Top Pizza” to coroczny ranking organizowany od 2017 roku, w którym panel sędziowski z Włoch wybiera lokale z całej Europy serwujące najlepszą pizzę. Warto zaznaczyć, że na tym zestawieniu nie znalazły się pizzerie z Włoch – twórcy przewodnika sporządzają odrębną ocenę dla lokali ze swojego kraju.

W tym roku najlepsza pizza w Polsce, zdaniem Włochów, serwowana jest w restauracji „Zielona Górka” w Pabianicach. W rankingu „Top 50 Pizza Europe 2024” lokal ten zajął 20. miejsce. To znaczący wzrost w stosunku do ubiegłego roku, kiedy restauracja znalazła się na 46. miejscu.

Drugą polską pizzerią, która została doceniona przez Włochów, jest warszawska „Ciao a Tutti”. W rankingu zajęła 28. miejsce. Jury zwróciło uwagę na tradycyjny sposób przygotowania ciasta. Oprócz samej pizzy przewodnik zwrócił uwagę na dobrą organizację obsługi i „imponujące menu koktajlowe”.

Na pierwszym miejscu znalazła się pizzeria „Napoli on the Road” z Londynu. „Wyraziste ciasto, najwyższej jakości składniki, rozpływająca się w ustach konsystencja – to tylko niektóre z niezliczonych zalet pizzy przygotowanej przez Michele Pasquarelli (właściciela lokalu)” – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

Top 10 pizzerii w rankingu wygląda następująco:

  1. Napoli on the Road (Anglia)
  2. Sartoria Panatieri (Hiszpania)
  3. Via Toledo Enopizzeria (Austria)
  4. 50 Kalò (Anglia)
  5. Baldoria (Hiszpania)
  6. Pizza Zulu (Niemcy)
  7. Imperfetto (Francja)
  8. nNea (Holandia)
  9. La Balmesina (Hiszpania)
  10. Fratelli Figurato (Hiszpania)

Podobne wiadomości: