Pech: dlaczego nie można jeść nożem

29 lipca 2022 15:12
Pech: dlaczego nie można jeść nożem фото

Od dzieciństwa wmawiano nam, że jedzenie nożem jest absolutnie niemożliwe. Zakaz ten jest tak mocno zakorzeniony w naszych umysłach, że nawet w wieku dorosłym staramy się tego nie robić.

Ale niewielu z tych, którzy bezwarunkowo wierzą w ten znak, zna historię jego powstania. Poza tym niewiele osób wie, co się stanie z tymi, którzy nie słuchają popularnych wierzeń i zjedzą coś z noża.

Skąd wziął się zakaz

Istnieje kilka wersji wyjaśniających genezę zakazu jedzenia nożem. Pojawiły się wiele lat temu, ale nadal są aktualne.

Jest to co najmniej niebezpieczne, ponieważ ostrymi sztućcami można łatwo zranić język lub usta, a takie rany goją się bardzo długo. Ponadto jedzenie z noża jest po prostu niecywilizowane - do tych celów od dawna wynaleziono łyżkę i widelec. Być może na tym kończą się rozsądne powody – pozostałe wersje opierają się wyłącznie na przypuszczeniach i założeniach minionych pokoleń.

Od czasów starożytnych nóż był uważany za święty przedmiot, którego nasi przodkowie używali w różnych ceremoniach i rytuałach, z których jednym była ofiara. Dlatego nawet noża stołowego używali z niezwykłą ostrożnością i ostrożnością, aby nie rozgniewać duchów. Można było popaść w niełaskę siłom z innego świata, ponieważ jesz nożem lub kogoś nim straszysz, to znaczy używasz go do innych celów.

Najczęstszym argumentem, który wszyscy przynajmniej raz słyszeli, jest: „Nie jedz od noża - będziesz zły”. Korzeniem tego uprzedzenia było przekonanie naszych przodków, że nóż jest najbardziej agresywnym sztućcem i jest w stanie przenieść swój ujemny ładunek na osobę, która zdecyduje się spróbować czegoś z jego ostrza. Ta wersja ma inną interpretację. W starożytności zdobywcy z zimną krwią jedli nożami, którzy po prostu nie chcieli tracić czasu na używanie innych sztućców. Stąd wzięło się przekonanie, że jedząc coś z noża, człowiek przejmuje negatywne cechy charakteru.

Istnieje również opinia, że ​​po zjedzeniu czegoś z noża można „odciąć umysł”, czyli stać się głupszym. Niewiele osób wierzy w tę wersję, ale przesądni ludzie wolą nie ryzykować.

Niektóre kobiety nigdy nie jedzą z noża, ponieważ są pewne, że właśnie to może przysporzyć kłopotów w rodzinie – mąż zacznie pić lub zdradzać.

Ezoterycy również postanowili nie stać z boku i wyrazili swoją wersję. Eksperci w tej dziedzinie uważają, że jedzenie jedzenia nożem może zepsuć aurę. Chodzi o ostry czubek sztućców, w którym gromadzi się negatywna energia, która może wpływać na nastrój i samopoczucie człowieka.

Istnieje również opinia, że ​​lizanie jedzenia z noża może wywołać ból w sercu. Uważano nawet, że ten nawyk może spowodować przedwczesną śmierć. Ale te przesądy, podobnie jak wszystkie powyższe, nie mają racjonalnego wyjaśnienia.

dlaczego nie można jeść nożem

Inne znaki związane z nożami

W starożytności stajenni dali swoim pannom młodym małe noże, które służyły jako ochrona przed ciemnymi siłami. Zwyczajem było również chowanie osoby wraz z nożem, którego używał za życia.

Aby chronić dziecko przed czarownicami i innymi przedstawicielami innego świata, rodzice ukryli specjalny nóż pod pierzem noworodka. A kobiety w ciąży spały z tym ostrym przedmiotem pod poduszką, aby dziecko urodziło się zdrowe.

Inny znak mówi: jeśli znajdziesz nóż na ulicy, nie powinieneś go podnosić, ponieważ może być używany w rytuałach i spiskach, w wyniku czego niesie negatywną energię. A po znalezieniu takiego znaleziska na progu twojego domu pozbądź się go jak najszybciej, ale w żadnym wypadku nie przynoś noża do domu i nie dotykaj go rękami.


Podobne wiadomości: