Ruszył w Polsce serwis „Diia pl” – dzięki niemu uchodźcy mogą podróżować po całej UE

28 lipca 2022 17:16
Ruszył w Polsce serwis „Diia pl” – dzięki niemu uchodźcy mogą podróżować po całej UE фото

W Polsce została uruchomiona usługa „Diia.p” - umożliwia ona otrzymanie elektronicznego dokumentu potwierdzającego legalny pobyt uchodźców w Polsce i umożliwia im podróżowanie po Unii Europejskiej. O tym czytamy w komunikacie na stronie polskiego rządu.

„Polska powiadomiła Komisję Europejską o elektronicznym dokumencie dostępnym dla uchodźców z Ukrainy – Diia.pl, jako dokumencie potwierdzającym ich legalny pobyt na terytorium Polski i umożliwiającym im podróżowanie na terenie Unii Europejskiej, a także przekraczanie jej zewnętrznych granic . To pierwsze w pełni cyfrowe zezwolenie na pobyt w Unii Europejskiej.

Dokument Diia.pl jest dostępny za pośrednictwem aplikacji mobilnej mObywatel, którą można zainstalować na telefonach komórkowych z systemem Android i iOS. Niezbędne jest również posiadanie PESEL, polskiego kodu identyfikacyjnego.

Dodatkowo musisz utworzyć Zaufany profilu. Aby to zrobić, musisz skontaktować się z jednym z urzędów terytorialnych. Szczegółowa instrukcja instalacji aplikacji dostępna jest tutaj.

Od 23 lipca elektroniczny dokument Diia.pl będący w posiadaniu obywatela Ukrainy lub innego cudzoziemca (którego pobyt na terytorium RP jest uznawany za legalny w rozumieniu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym w tym kraju) pełni funkcję zezwolenia na pobyt, używanego wraz z ważnym dokumentem podróży do przekroczenia zewnętrznej granicy UE.

Oznacza to, że osoby posiadające status UKR mogą przekraczać zewnętrzne i wewnętrzne granice strefy Schengen z serwisu dia.pl, tj. swobodnie podróżować i wracać do Polski, innych krajów strefy Schengen oraz na Ukrainę.


Podobne wiadomości: