Co zrobić, gdy noworodek ma kolkę – porady od «Twój Lekarz w Krakówie»

17 maja 2024 10:20
Co zrobić, gdy noworodek ma kolkę – porady od  «Twój Lekarz w Krakówie» фото


Kiedy noworodek coś niepokoi, płacze, bo nie wie, jak inaczej zakomunikować swoje potrzeby. Głód, pragnienie i pragnienie trzymania w ramionach matki są częstymi przyczynami łez u niemowląt. Pediatrzy z «Twój Lekarz w Krakówie» - https://krakow.twojlekarz-wawa.pl/konsultacja-pediatryczna/ zapewniają, że zdrowe dziecko „ma prawo” bezsensownie krzyczeć przez kilka godzin dziennie. Jednak płacz może również sygnalizować zły stan zdrowia, w szczególności kurczowy ból brzucha. Wiele niemowląt doświadcza kolki jelitowej. Rodzice powinni umieć odróżnić zwykłe zachcianki od łez związanych z dyskomfortem i bólem. W tym artykule przedstawimy objawy kolki jelitowej, a także podpowiemy, jak pomóc dziecku.

Objawy

 Jak rozpoznać, że Twoje dziecko ma kolkę? Atakowi towarzyszy głośny, przeszywający krzyk. Często poprzedzone jest to typowymi ruchami i mimiką: dziecko krzywi się, przyciska nogi do brzucha, wykrzywia usta, chrząka, a następnie wybucha głośnym płaczem.

 Napad krzyku spowodowany bólem brzucha może trwać kilka godzin. Twarz dziecka staje się czerwona, a czasami trójkąt nosowo-wargowy blednie. Jednocześnie brzuch jest spuchnięty i napięty, nogi podciągnięte do brzucha, ramiona przyciśnięte do ciała.
Z powodu silnych bólów brzucha sen dziecka jest zaburzony – śpi mniej i lżej. Objawom często towarzyszy częste zarzucanie zsiadłego mleka, a czasami łagodne wymioty.

Jeśli dziecko płacze dłużej niż 3 godziny dziennie, kolkę uważa się za ciężką. Taka sytuacja występuje dość rzadko, u nie więcej niż 6-10% dzieci.
 Powoduje


Pomimo tego, że naukowcy badają ten problem od wielu lat, przyczyna kolki u niemowląt pozostaje niejasna. Obecnie istnieje kilka teorii wyjaśniających rozwój bólu podczas kolki niemowlęcej. Spójrzmy na te najbardziej zbadane i popularne.

  •  Związane z wiekiem cechy rozwoju układu nerwowego dziecka. U wszystkich noworodków występuje pewien stopień rozregulowania układu nerwowego i powiązania między nim a funkcjonowaniem jelit.
  • Związane z wiekiem cechy składu mikroflory jelitowej. Rzeczywiście, niektóre badania wykazały, że u dzieci cierpiących na kolkę występuje większa częstość występowania bakterii E. coli i mniejsza częstość występowania pałeczek kwasu mlekowego w porównaniu z dziećmi, które nie doświadczają problemów żołądkowych.
  • Za dużo powietrza przedostającego się do przewodu pokarmowego dziecka. Może to nastąpić na skutek nieprawidłowego przyłożenia do piersi lub nieprawidłowego ułożenia butelki podczas sztucznego karmienia.
  • Alergie pokarmowe. Uważa się, że jest ona powiązana z co najmniej 10–15% przypadków kolki u niemowląt.
  • Białko mleka krowiego jest wiodącym alergenem wczesnego dzieciństwa pod względem znaczenia klinicznego. Jeśli napady u dziecka ustąpią w ciągu dwóch tygodni po tym, jak karmiąca matka odmówi nabiału i produktów z mleka fermentowanego, najprawdopodobniej kolka jest w rzeczywistości spowodowana alergią na białka mleka krowiego.
  • Nietolerancja laktozy to schorzenie, które czasami wiąże się z kolką u niemowląt. Uważa się, że może to mieć charakter wtórny, pogarszający stan dziecka uczulonego na białko mleka krowiego.

Co zrobić z kolką

Ponieważ lekarze wciąż nie są do końca pewni, co dokładnie powoduje kolkę jelitową, praktycznie nie ma leku, który zdecydowanie i udowodniono, że ją złagodzi. Rodzice mogą jednak pomóc dziecku za pomocą prostych i dostępnych środków.

Noszenie dziecka na rękach to jeden z najskuteczniejszych sposobów na złagodzenie jego stanu. Według niektórych badań, im więcej czasu w ciągu dnia dziecko spędza w ramionach bliskich, niezależnie od stanu zdrowia, tym łatwiej będzie znosić ataki kolki.
Przykładanie ciepła do brzucha dziecka. Wiadomo, że ciepło pomaga zmniejszyć ból i poprawić przepływ gazów.

Lekki masaż brzucha może być korzystny dla dzieci cierpiących na kolkę jelitową. Aby uspokoić dziecko, lekarze zalecają masowanie brzucha w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara.

Prawidłowe żywienie dziecka jest kluczem do optymalnego trawienia. Ważne jest, aby podawać jeden gruczoł sutkowy na raz lub upewnić się, że jeden gruczoł sutkowy został dostatecznie opróżniony przed podaniem drugiego.

Noszenie dziecka w pozycji pionowej po jedzeniu to prosty i niezawodny sposób na zapewnienie uwolnienia powietrza, które przedostało się do przewodu pokarmowego podczas karmienia oraz zmniejszenie wzdęć i wzdęć.


Podobne wiadomości: