Młodzi popadają w długi: Polacy w wieku 18-24 lat są już winni miliard złotych

4 października 2023 14:33
Młodzi popadają w długi: Polacy w wieku 18-24 lat są już winni miliard złotych фото

Osoby, które dopiero wkraczają w dorosłość, coraz częściej zostają obciążone dużymi zobowiązaniami finansowymi. W sumie młodzi mieszkańcy Polski w wieku od 18 do 24 lat są winni około miliarda złotych.

Z danych zgromadzonych w rejestrze dłużników BIG InfoMonitor oraz w bazie informacji kredytowej BIK wynika, że ​​w ciągu ostatnich 12 miesięcy poziom problemów finansowych młodszego pokolenia znacznie się zwiększył.

Jeszcze w lipcu 2022 r. zadłużenie wynosiło 853 mln zł. Z kolei liczba nierzetelnych dłużników wzrosła ze 125 tys. do prawie 132 tys. – podaje portal BIG InfoMonitor.

Z raportu wynika także, że przeciętne zadłużenie osoby w wieku 18-24 lata wzrosło do 7,6 tys. zł.

Na pierwszym miejscu w rankingu znajdują się młodzi mieszkańcy województwa śląskiego, którzy zgromadzili 137 mln zł niezapłaconych wpłat. Rekordzistką zostaje 20-letnia dziewczyna z tego regionu, która jest winna bankom i innym instytucjom 788 tys. zł. Jeśli jednak uwzględnić całą grupę młodych dłużników, to dominują w niej mężczyźni (61%).

Przewagę mężczyzn można także tłumaczyć faktem, że wśród studentów przeważają kobiety (58%). Oznacza to, że mężczyźni mają większą szansę na znalezienie w tym okresie pracy i tym samym możliwość skorzystania z produktów kredytowych.

Warto zaznaczyć, że większość niespłaconych długów (51%) to zobowiązania pozakredytowe (np. niezapłacone w terminie rachunki za telefon komórkowy, mandaty za podróżowanie na gapę, nieuregulowane alimenty). Pozostała część to kredyty konsumpcyjne i mieszkaniowe.

Przeciętne zadłużenie kredytu mieszkaniowego wyniosło 60 tys. zł, a kredytu konsumpcyjnego 7,5 tys. zł.


Podobne wiadomości: