«Nigdy nie zaśniesz»: Jeżdżąca po Warszawie ciężarówka reklamuje portal społecznościowy, który nie istnieje

30 sierpnia 2023 12:13
«Nigdy nie zaśniesz»: Jeżdżąca po Warszawie ciężarówka reklamuje portal społecznościowy, który nie istnieje фото

„Nasz algorytm Cię wchłonie!”, „Będziesz chciał więcej i więcej!”, „Profil dla dzieci bez ograniczeń wiekowych”, „Nigdy nie zaśniesz”. Pod tymi hasłami reklamowany jest nowy portal społecznościowy „Vlop!” w ciężarówce jadącej ulicami Warszawy.

W rzeczywistości jednak taki portal społecznościowy nie istnieje, a za akcją stoi Fundacja Panoptykon, która stara się zwiększać bezpieczeństwo algorytmów platform społecznościowych.

Nazwa fikcyjnej sieci społecznościowej jest skrótem od „bardzo dużych platform internetowych” – terminu oficjalnie używanego w Unii Europejskiej w odniesieniu do „bardzo dużych” platform internetowych i wyszukiwarek.

Fałszywy portal społecznościowy, promowany za pomocą dwuznacznych haseł, ma na celu zwrócenie uwagi, że cyber-giganci, tacy jak Facebook i TikTok, których aplikacje uruchamiamy codziennie, korzystają z algorytmów mających na celu zebranie jak największej ilości danych o użytkowniku i jego słabych stronach.

Głównym celem takich algorytmów jest pokazywanie większej ilości treści grających na emocjach, aby uzależnić człowieka od scrollowania. Wszystko to może mieć szkodliwy wpływ na psychikę młodych użytkowników – zaostrzyć depresję, zaburzenia odżywiania i tak dalej.


Podobne wiadomości: