W Polsce jest już 100 zielonych przystanków: oczyszczają one tyle powietrza, co 12 000 drzew

22 lipca 2023 15:46
W Polsce jest już 100 zielonych przystanków: oczyszczają one tyle powietrza, co 12 000 drzew фото

Roślinność pokrywająca dachy przystanków nie wymaga podlewania i jest odporna na trudne warunki pogodowe. Karmi pszczoły, produkuje tlen i oczyszcza powietrze. W Polsce jest już 100 zielonych przystanków, z czego połowa w Warszawie.

W pierwszej połowie lipca na warszawskim Gotsławiu pojawił się jubileuszowy, setny w Polsce i pięćdziesiąty w Warszawie ECO-przystanek firmy AMS.

Projekty te są wynikiem partnerstwa publiczno-prywatnego między trzema interesariuszami: reklamodawcą (Arla Foods), władzami lokalnymi i operatorem reklamowym (AMS).

Przystanki te wyróżniają się dachem pokrytym tzw. dywanem z rozchodników, wieloletnich sukulentów, które przyciągają pszczoły. Dodatkowo przystanki wyposażone są w energooszczędne oświetlenie LED. To rozwiązanie zmniejsza ślad węglowy, oszczędza wodę deszczową i chroni bioróżnorodność w mieście.

Według szacunków partnerów projektu sto takich przystanków w Polsce to:

  • redukcja emisji CO2 do atmosfery o 73 tony – tyle powietrza oczyszcza rocznie 12 416 drzew
  • w mieście zmagazynowano 103 400 litrów wody deszczowej
  • 108 000 godzin dla pszczół i innych owadów
  • 1102 mkw. m. bezpiecznej przestrzeni dla ptaków.

Największy taki system w Europie Środkowo-Wschodniej

Zielone przystanki w Polsce to „największy tego typu system w Europie Środkowo-Wschodniej”. Poprawiają mikroklimat i komfort poruszania się w miastach, pozwalają na sadzenie zieleni w miejscach, gdzie „z różnych względów byłoby to praktycznie niemożliwe”.

Warto zaznaczyć, że roślinność pokrywająca dach przystanku autobusowego nie wymaga podlewania, jest odporna na warunki atmosferyczne i ma szereg korzyści środowiskowych. Rośliny uwalniają tlen i oczyszczają powietrze, poprawiając mikroklimat wokół przystanku autobusowego i zmniejszając efekt miejskiej wyspy ciepła. Dodatkowo za każdą zakupioną reklamę na takim przystanku AMS zleca posadzenie jednego drzewa.

Zielone przystanki powstały we współpracy z Fundacją Szklane Pułapki. Zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie stwarzają dla ptaków przestoje (fundacja szacuje, że zderzenia ze szkłem są drugą najczęstszą przyczyną śmierci ptaków na świecie, po utracie siedlisk). ECO-stopery zapobiegają kolizjom ptaków z szybą dzięki nadrukowanym na niej "ptaskim" kropkom.


Podobne wiadomości: