W Polsce jest już 100 zielonych przystanków: oczyszczają one tyle powietrza, co 12 000 drzew
Roślinność pokrywająca dachy przystanków nie wymaga podlewania i jest odporna na trudne warunki pogodowe. Karmi pszczoły, produkuje tlen i oczyszcza powietrze. W Polsce jest już 100 zielonych przystanków, z czego połowa w Warszawie.
W pierwszej połowie lipca na warszawskim Gotsławiu pojawił się jubileuszowy, setny w Polsce i pięćdziesiąty w Warszawie ECO-przystanek firmy AMS.
Projekty te są wynikiem partnerstwa publiczno-prywatnego między trzema interesariuszami: reklamodawcą (Arla Foods), władzami lokalnymi i operatorem reklamowym (AMS).
Przystanki te wyróżniają się dachem pokrytym tzw. dywanem z rozchodników, wieloletnich sukulentów, które przyciągają pszczoły. Dodatkowo przystanki wyposażone są w energooszczędne oświetlenie LED. To rozwiązanie zmniejsza ślad węglowy, oszczędza wodę deszczową i chroni bioróżnorodność w mieście.
Według szacunków partnerów projektu sto takich przystanków w Polsce to:
- redukcja emisji CO2 do atmosfery o 73 tony – tyle powietrza oczyszcza rocznie 12 416 drzew
- w mieście zmagazynowano 103 400 litrów wody deszczowej
- 108 000 godzin dla pszczół i innych owadów
- 1102 mkw. m. bezpiecznej przestrzeni dla ptaków.
Największy taki system w Europie Środkowo-Wschodniej
Zielone przystanki w Polsce to „największy tego typu system w Europie Środkowo-Wschodniej”. Poprawiają mikroklimat i komfort poruszania się w miastach, pozwalają na sadzenie zieleni w miejscach, gdzie „z różnych względów byłoby to praktycznie niemożliwe”.
Warto zaznaczyć, że roślinność pokrywająca dach przystanku autobusowego nie wymaga podlewania, jest odporna na warunki atmosferyczne i ma szereg korzyści środowiskowych. Rośliny uwalniają tlen i oczyszczają powietrze, poprawiając mikroklimat wokół przystanku autobusowego i zmniejszając efekt miejskiej wyspy ciepła. Dodatkowo za każdą zakupioną reklamę na takim przystanku AMS zleca posadzenie jednego drzewa.
Zielone przystanki powstały we współpracy z Fundacją Szklane Pułapki. Zwraca uwagę na niebezpieczeństwa, jakie stwarzają dla ptaków przestoje (fundacja szacuje, że zderzenia ze szkłem są drugą najczęstszą przyczyną śmierci ptaków na świecie, po utracie siedlisk). ECO-stopery zapobiegają kolizjom ptaków z szybą dzięki nadrukowanym na niej "ptaskim" kropkom.