Warszawa znajduje się w pierwszej piątce miast wybieranych przez ludzi w poszukiwaniu szczęśliwego życia

4 maja 2023 18:53
Warszawa znajduje się w pierwszej piątce miast wybieranych przez ludzi w poszukiwaniu szczęśliwego życia фото

Boston Consulting Group (BCG) opublikowała badanie zatytułowane „Cities of Choice”, oparte na ankietach przeprowadzonych wśród ponad 50 000 mieszkańców miast i kobiet. Wyniki wskazują na popandemiczny spadek zadowolenia z własnego życia u prawie połowy respondentów – albo już przeprowadzili się do nowego miejsca, albo planują przeprowadzkę.

Autorzy badania sporządzili ranking miast, które są najczęściej wybierane w poszukiwaniu wygodnego i szczęśliwego życia. W grupie miast średnich Warszawa zajęła wysokie miejsce – znajduje się na czwartej linii, za Kopenhagą (pierwsze miejsce), Wiedniem i Amsterdamem.

Zintegrowane podejście naukowców pomogło polskiej stolicy osiągnąć tak wysokie wyniki. Zgodzili się, że miasto jest złożonym mechanizmem, którego pełny obraz można uzyskać jedynie poprzez uwzględnienie wielu czynników. Dlatego też subiektywne odczucia uczestników badania (takie jak poczucie bezpieczeństwa) były równie ważne jak obiektywne dane (stopa bezrobocia).

Takie podejście plasowało Warszawę wysoko w kategorii szans gospodarczych w porównaniu z innymi miastami średniej wielkości. Wynika to z równości dochodów i dostępności kredytów konsumpcyjnych, które przeważyły ​​nad negatywnymi nastrojami mieszkańców stolicy. Jednocześnie respondenci nisko ocenili warunki prowadzenia działalności gospodarczej w Warszawie.

Ponadto Warszawa może poszczycić się wysokim poziomem w kategorii kapitału społecznego. Oznacza to, że warszawiacy czują się związani nie tylko z miastem, ale także z innymi mieszkańcami. Jednocześnie ludzie nie czują się anonimowi i nie czują się „wykluczeni” przez miasto ze względu na stan zdrowia, wiek czy płeć.

Znakomity wynik Warszawy odnotowuje się w kategorii tempa zmian, co świadczy o tym, że jakość życia w stolicy gwałtownie się poprawia (nie oznacza to jednak, że już teraz wszystko jest idealnie).

Głównym problemem kapitału o nazwie sytuacja na rynku mieszkaniowym. W skali kraju problemy z dostępnością mieszkań mają przede wszystkim duże miasta, jednak Warszawa jest bardziej dotkliwa. Ceny idą w górę i na razie nie ma przesłanek do ich spadku, twierdzą eksperci. Kancelaria odpowiedziała tylko na prośbę o komentarz, że "ceny nieruchomości dyktuje rynek".


Podobne wiadomości: