Nowe płatne urlopy na opiekę nad zwierzętami domowymi proponowane do wprowadzenia w Polsce

28 lutego 2023 18:08
Nowe płatne urlopy na opiekę nad zwierzętami domowymi proponowane do wprowadzenia w Polsce фото

W Polsce zbierane są podpisy pod ustawą wprowadzającą nowy urlop – na opiekę nad zwierzętami domowymi. Jeśli zostaną wprowadzone święta, to Polska stanie się pierwszym krajem w Europie z takimi warunkami.

Urlop będzie udzielany w miejscu pracy na podstawie zaświadczenia wystawionego przez lekarza weterynarii. Musi potwierdzać pilność procedury medycznej. Ograniczenie liczby lekarzy weterynarii uprawnionych do wydawania świadectw zapobiegnie potencjalnym nadużyciom.

Zgodnie z założeniami pracownik otrzyma do 70% stawki dziennej za dzień urlopu i będzie mógł poświęcić do siedmiu dni w roku na opiekę nad zwierzętami.

Prawo do opieki daje nie tylko nagła choroba zwierzęcia, ale także adopcja zwierzaka ze schroniska. Zwierzęta ze schronisk zwykle przeżywają stres w nowym domu. Obecność opiekuna we wczesnych dniach przyspieszy ich adaptację do nowych warunków i zmniejszy niepokój.

Do tej pory inicjatywę funduszu podpisało 22 618 osób. Aby skierować projekt ustawy do Sejmu, trzeba zebrać 100 000 podpisów. Osoby, które chcą wesprzeć petycję, mogą to zrobić pod tym linkiem.

 

 


Podobne wiadomości: