Jak poprosić kota o przebaczenie, jeśli ją skrzywdziłeś

5 grudnia 2023 20:57
Jak poprosić kota o przebaczenie, jeśli ją skrzywdziłeś фото

Ważne jest, aby zrozumieć, że kot to nie tylko kłębek włosów w domu, ale pełnoprawny członek rodziny. Ma własne uczucia i emocje, które należy wziąć pod uwagę. Aby nie zniszczyć swojej więzi z kotem, powinieneś wiedzieć, jak poprosić o przebaczenie, jeśli przypadkowo lub celowo skrzywdzisz swojego zwierzaka.

Przede wszystkim warto powiedzieć, że koty potrafią skojarzyć pewne działania czy zdarzenia zarówno z negatywnymi, jak i pozytywnymi konsekwencjami i potrafią przez długi czas wyrażać swoje niezadowolenie i urazę. Jednak obraza kota i obraza człowieka to nie to samo. Niechęć kota jest przede wszystkim reakcją na negatywne doświadczenie, w wyniku czego kot nie ułoży planu zemsty, na przykład jak zrujnować meble lub rozbić ostatni kryształ, ale zacznie się bardzo zestresowany i staraj się unikać powtarzania się negatywnej sytuacji. W tym stanie zwierzę może zacząć się uciekać, unikać, ostrzegawczo syczeć i patrzeć na sprawcę z niedowierzaniem. I tutaj warto pomyśleć o tym, jak sprawić, by strach kota przed powtarzającymi się zdarzeniami zniknął.

Jak uspokoić zwierzę i poprosić o przebaczenie

Jeśli przypadkowo obraziłeś zwierzę, zdecydowanie powinieneś przeprosić kota. Ale musisz wiedzieć, jak to zrobić poprawnie. Wiadomo, że koty domowe wyczuwają szeroką gamę emocji i rozumieją emocje i nastroje swoich właścicieli. Dlatego jeśli ktoś naprawdę żałuje, że w jakiś sposób obraził zwierzę, na przykład przypadkowo nadepnął na ogon lub kopnął go, kot to zrozumie.

Jeśli w wyniku Twoich działań kot ucieknie od Ciebie lub ukryje się pod meblami, nie goń go i nie próbuj na siłę wyrywać się z kryjówki. Daj kotu czas na uspokojenie się i dopiero wtedy podejdź do niego, aby zadośćuczynić mu np. smakołykiem lub nową zabawką. Jeśli kot nadal nie pozwala się do siebie zbliżyć i ucieka, zostaw jej mały prezent w postaci smakołyku, aby mogła to zobaczyć. Jeśli kot nie zje od razu smakołyku, nie ma potrzeby go wyjmować, warto jednak poczekać trochę dłużej. Aby nawiązać kontakt z kotem, możesz podać mu ulubiony smakołyk z otwartej dłoni. Pomoże to szybko odzyskać jej zaufanie do Ciebie.

Kiedy kot się trochę uspokoi i zacznie pozwalać się do siebie zbliżać, najlepsze, co możesz zrobić, to pogłaskać zwierzę. Warto jednak obserwować jej mowę ciała, ona powie Ci, w jakim nastroju jest kot i jakie pieszczoty lubi najbardziej. „Bezpieczne” obszary dla zwierząt. Większość kotów uwielbia być drapana za uchem, pod szczęką i wokół policzków. Zwykle podobają im się te miejsca bardziej niż brzuch, grzbiet i nasada ogona. Jeśli Twój pupil zareaguje mruczeniem, przyjmie zrelaksowaną pozę, a Ty przestaniesz głaskać i delikatnie popchniesz Cię za rękę, prosząc o kontynuację, to są to oznaki przyjemności i przebaczenia ze strony kota.

Gry, uwaga i wspólne spędzanie czasu również pomogą Ci zadośćuczynić Twojemu kotu i wzmocnią Twoją więź. Wyprzedzą negatywne emocje i skojarzenia z konkretnym działaniem. Dzięki temu kot nie będzie skupiał się na tym, co negatywne, np. podczas wizyty u weterynarza, a będzie kojarzył to nie tylko z nieprzyjemnymi doznaniami, ale także z zachętą.


Podobne wiadomości: