Pojawiły się koty o nowym typie umaszczenia

2 czerwca 2024 13:28
Pojawiły się koty o nowym typie umaszczenia фото
Zdjęcie - wiley.com

W 2007 roku mieszkańcy społeczności Petäjävesi w środkowej Finlandii zauważyli osobniki o różnym umaszczeniu w dzikiej populacji czarno-białych kotów o „standardowym” umaszczeniu w smokingu. Czarne włosy takich kotów pozostają czarne tylko u nasady, ich końcówki są białe.

Stopniowo koty te stały się powszechne i udomowione. Fińscy, brytyjscy i amerykańscy naukowcy nazwali ten kolor „salmiakiem” na cześć słonej lukrecji, ulubionego fińskiego przysmaku.

Naukowcy, których artykuł ukazał się w czasopiśmie Animal Genetics, postanowili ustalić, która mutacja odpowiada za pojawienie się tego koloru. W tym celu rozszyfrowali genomy dwóch kotów. W rezultacie zidentyfikowano mutację w regionie genomu w pobliżu genomu KIT, co jest powiązane z szeregiem typów białego koloru u kotów domowych.

Zdjęcie - onlinelibrary.wiley.com.

Eksperci przeanalizowali genomy kolejnych 180 kotów domowych i u trzech z nich odkryli podobny wariant genetyczny – wszystkie miały kolor lukrecji.

Te trzy koty odziedziczyły kolor sierści po obojgu rodzicach. Ponadto znaleźli trzy kolejne koty z identyczną mutacją, ale o innym kolorze odziedziczonym od jednego z rodziców. Oznacza to, że mutacja odpowiedzialna za kolor lukrecji jest recesywna, co oznacza, że ​​aby kot mógł ją odziedziczyć, oboje rodzice muszą mieć taką sierść – wyjaśniają naukowcy.


Podobne wiadomości: