Co się stanie, jeśli zrezygnujesz z kawy na tydzień lub miesiąc: zalety detoksu kofeinowego

26 lutego 2023 06:50
Co się stanie, jeśli zrezygnujesz z kawy na tydzień lub miesiąc: zalety detoksu kofeinowego фото

Zwykła porcja kawy już Ci nie służy? Czy ciągle chcesz zwiększać głośność? Wygląda na to, że rozwinęła się u ciebie tolerancja na kofeinę.

Innymi słowy, twoje ciało jest do tego przyzwyczajone. Dlatego, aby uzyskać pożądany efekt wesołości i dobrego samopoczucia, potrzebujesz za każdym razem coraz więcej ulubionego napoju. Nie należy się zbytnio martwić: lekarze nie uważają uzależnienia od kawy za niebezpieczne. Lepiej jednak przejąć kontrolę nad tą sytuacją.

Nie trzeba na zawsze rezygnować z kawy.

Jak byś się czuł, gdybyś przez tydzień nie pił kawy

Cotygodniowy detoks dla miłośników kawy o dowolnym stopniu zamiłowania nie jest łatwym zadaniem. Jednak będzie to w twojej mocy, jeśli postawisz sobie jasny cel, wiedząc, jaka nagroda cię czeka. A to przynajmniej „reset” kofeinowych ustawień organizmu i możliwość powrotu do minimalnej dawki napoju dziennie.

U osób z lekkim uzależnieniem od kofeiny nawet tygodniowa przerwa pozwala zorientować się, jak naprawdę powinien działać ich wewnętrzny zegar. A jeśli jesteś przyzwyczajony do rozweselania się rano tą samą filiżanką americano, prawdopodobnie są już całkiem powaleni. Kawa ma bezpośredni wpływ na cykle snu i czuwania. Oznacza to, że u niektórych osób nawet jedna filiżanka w południe może powodować bezsenność. Przerwa od kofeiny pomaga naprawić sytuację: możesz słuchać siebie i nie przegapić momentu, w którym trzeba iść spać. W związku z tym znacznie łatwiej będzie wstać rano.

Co się stanie po miesiącu

Przez pierwsze 1,5-2 tygodnie zespół abstynencyjny może być jeszcze odczuwalny, ale potem organizm przyzwyczai się do pracy w nowym trybie i zreorganizuje. Jeśli uda ci się wprowadzić zmiany w swoim harmonogramie snu (zacząć kłaść się spać o odpowiedniej porze wieczorami) i odpowiedzialnie podejść do kwestii odżywiania, prawdopodobnie z uzależnienia od kofeiny pozostanie tylko element psychologiczny. Tak, i to nie jest fakt.

Tolerancja na kofeinę zostanie zresetowana nawet u najbardziej zdesperowanych miłośników kawy. A kiedy w końcu wypijesz swoją pierwszą filiżankę po długiej przerwie, będzie to bardzo jasne uczucie.

U osób ze zwiększoną pobudliwością może zniknąć niepotrzebny niepokój, wyrówna się tło emocjonalne.

A kolejny miesiąc bez kawy pokaże Ci, jak wielką masz siłę woli. Jeśli wytrzymasz taki detoks, to na pewno poradzisz sobie z innymi trudnymi zadaniami!

Jak zrobić detoks kofeinowy we właściwy sposób

  • Jeśli chcesz zrobić sobie dłuższą przerwę, nie przerywaj nagle kawy. Stopniowo zmniejszaj ilość kofeiny: najpierw dwie filiżanki zamiast trzech, potem jedna, potem filiżanka co drugi dzień, a dopiero potem możesz całkowicie zrezygnować z napoju.
  • Zastąp kawę wodą, a nie jedzeniem. Za każdym razem, gdy najdzie Cię ochota na filiżankę kawy, nalej sobie zwykłej wody o temperaturze pokojowej. Uważnie monitoruj ilość jedzenia: nie przekraczaj zwykłej normy - a ryzyko uzyskania dodatkowych kilogramów zostanie zredukowane do zera.
  • Jedz dużo pokarmów roślinnych bogatych w błonnik, takich jak owoce, warzywa, orzechy i zboża. Wtedy nie musisz się martwić o dobrą pracę jelit.
  • Wprowadź do swojej diety więcej produktów bogatych w przeciwutleniacze. Jeśli chcesz całkowicie zrezygnować z kofeiny, wiedz, że wśród pokarmów roślinnych prym wiodą jagody, truskawki i truskawki, maliny, czerwona kapusta, buraki, szpinak i rośliny strączkowe.
  • Staraj się kłaść do łóżka na czas, tak abyś miał co najmniej 7-8 godzin snu przed przebudzeniem.
  • Nie oczekuj od siebie cudów w pracy czy sporcie – za jakiś czas wskaźniki zdecydowanie spadną. Przygotuj się na to z wyprzedzeniem i zaplanuj działania, które pozwolą Ci pracować nie na pełnych obrotach.
  • Jeśli masz niedociśnienie, pomyśl o innych sposobach zwiększenia ciśnienia. Mogą to być np. lekkie sporty, odwrócone pozycje, preparaty z żeń-szenia czy dobra zielona herbata rano (też zawiera kofeinę, ale w mniejszym stopniu i lepiej stabilizuje ciśnienie krwi).

Podobne wiadomości: