W Polsce weszły w życie przepisy chroniące kupującego przed fałszywymi rabatami i fałszywymi recenzjami

3 stycznia 2023 11:55
W Polsce weszły w życie przepisy chroniące kupującego przed fałszywymi rabatami i fałszywymi recenzjami фото

1 stycznia 2023 roku weszły w życie w Polsce nowe przepisy, które mają chronić kupujących przed fałszywymi promocjami rabatowymi, fałszywymi recenzjami w Internecie oraz „podwójną jakością” towarów. Poinformował o tym Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Dla porównania: „podwójna jakość” to praktyka polegająca na sprzedawaniu w różnych krajach produktów identycznych w opakowaniach, ale innej – potencjalnie niższej – jakości niż w innych krajach.

Od 1 stycznia każdy przedsiębiorca, ogłaszając promocję lub wyprzedaż, musi podać obok aktualnej ceny produktu jego najniższą cenę z ostatnich 30 dni przed rabatem – aby kupujący zrozumieli, czy rzeczywiście mają do czynienia z rabatem awans.

W przypadku produktów łatwo psujących się o krótkim terminie przydatności do spożycia sprzedawca zobowiązany jest do wskazania ceny aktualnej oraz ceny przed pierwszym rabatem. W przypadku produktów, które są dostępne krócej niż 30 dni: na metce musi znajdować się najniższa cena od rozpoczęcia sprzedaży do momentu wprowadzenia rabatu.

Od Nowego Roku publikowanie fałszywych recenzji w Internecie zostało zakazane. Każdy sprzedawca udostępniający recenzje produktów musi podać informację, czy sprawdza ich autentyczność (a jeśli tak, to w jaki sposób) oraz czy publikuje wszystkie recenzje – czy tylko te pozytywne.

UOKiK wyjaśnił, że zakaz obejmuje również wykup biletów na wydarzenia kulturalne lub sportowe przez przedsiębiorców wykorzystujących boty w celu późniejszej odsprzedaży tych biletów konsumentom.


Podobne wiadomości: