Umiera raper Coolio, autor przeboju «Gangsta's Paradise» z lat 90

29 września 2022 10:23
Umiera raper Coolio, autor przeboju «Gangstas Paradise» z lat 90 фото

Amerykański raper Coolio (Coolio; prawdziwe nazwisko - Artis Leon Ivey Jr.) zmarł nagle w wieku 59 lat. Muzyk był najbardziej znany jako autor przeboju Gangsta's Paradise, który ukazał się w 1995 roku i stał się jednym z najpopularniejszych utworów dekady.

Menadżer Coolio, Jarez Posy, powiedział «Daily Mail», że raper odwiedził przyjaciela przed śmiercią. Został znaleziony martwy na podłodze w łazience. Dokładna przyczyna śmierci nie została ujawniona, ale Posey powiedział TMZ, że lekarze uważają, że Coolio doznał zatrzymania akcji serca.

Coolio zaczął nagrywać muzykę w latach 80., ale światową sławę zyskał dopiero po wydaniu przeboju Gangsta's Paradise. Muzyk otrzymał za to nagrodę Grammy, utwór wykorzystano także w popularnym filmie Dangerous Minds z udziałem Michelle Pfeiffer.

Utwór osiągnął numer jeden w 13 krajach i stał się najlepiej sprzedającym się singlem roku w USA. Był to pierwszy rapowy utwór w historii, który osiągnął pierwsze miejsce na brytyjskich listach przebojów.

Raj Gangsta jest teraz bardzo popularny. Jak podaje Coolio na swojej stronie, liczba strumieni tej piosenki na platformie Spotify sięgnęła miliarda. Teledysk do utworu na YouTube również „uderzył” w ten sam znak.

W ciągu czterech dekad kariery muzycznej Coolio nagrał osiem albumów studyjnych i zdobył nagrodę American Music Award oraz trzy nagrody MTV Video Music Awards.

Do śmierci intensywnie koncertował i kontynuował tournee z innymi gwiazdami lat 90., w tym z Vanilla Ice. Swój ostatni koncert zagrali w Teksasie zaledwie kilka dni temu.


Podobne wiadomości: