Nie żyje legendarny brazylijski piłkarz Pele - lekarze ustalili przyczynę

29 grudnia 2022 21:56
Nie żyje legendarny brazylijski piłkarz Pele - lekarze ustalili przyczynę фото

Trzykrotny mistrz świata Pele zmarł z powodu niewydolności wielonarządowej spowodowanej postępem raka okrężnicy, donosi Reuters, powołując się na lekarzy ze Szpitala Alberta Einsteina w Sao Paulo.

Pele zmarł o godzinie 15:27 czasu lokalnego. Miał 82 lata.

Pele przeszedł w 2021 roku operację usunięcia guza jelita grubego, po czym przeszedł chemioterapię, był kilkakrotnie hospitalizowany. 29 listopada były piłkarz ponownie trafił do szpitala z powodu infekcji dróg oddechowych powikłanej COVID-19 oraz w celu ponownej oceny leczenia raka.

Córka Pele przyznała na początku grudnia, że ​​nie udało jej się osiągnąć remisji raka. 22 grudnia o pogorszeniu stanu zdrowia Pele poinformowano - rak postępował, u legendy futbolu zdiagnozowano dysfunkcję nerek i serca. Brak dalszych informacji na temat jego stanu zdrowia.

Legenda

Pelé (prawdziwe nazwisko Edson Arantes do Nascimento) jest jedynym piłkarzem w historii, który jako piłkarz trzykrotnie zdobył mistrzostwo świata (w 1958, 1962 i 1970 roku).

W finałowych turniejach mistrzostw świata rozegrał łącznie 14 meczów i strzelił w nich 12 bramek, w tym 3 w zwycięskich finałach.

W sumie dla reprezentacji Brazylii - 77 bramek w 92 meczach (od 1957 do 1971). Jego rekord trwał ponad 50 lat i dopiero niedawno został powtórzony przez Neymara.

Na poziomie klubowym Pele grał w brazylijskim Santosie, z którym dwukrotnie zdobył Copa Libertadores i Puchar Interkontynentalny (w 1962 i 1963) oraz w amerykańskim New York Cosmos.

Został uznany najlepszym piłkarzem XX wieku przez FIFA Football Commission, World Soccer i France Football, a także najlepszym sportowcem XX wieku przez MKOl.


Podobne wiadomości: