Nie tylko Dumbledore: 20 aktorów z filmu «Harry Potter», którzy już nie żyją

28 września 2023 17:44
Nie tylko Dumbledore: 20 aktorów z filmu «Harry Potter», którzy już nie żyją фото

Po niedawnej śmierci Michaela Gambona, który wcielił się w rolę profesora Albusa Dumbledore'a, postanowiliśmy przypomnieć sobie wszystkich aktorów z serii filmów o czarodzieju, których już nie ma wśród nas.

Smutna lista liczy już 20 osób.

 

Michael Gambon

Albus Dumbledore - Michael Gambon

Aktor zmarł w szpitalu w wieku 82 lat. Najbardziej znany był z roli profesora Albusa Dumbledore'a w sześciu z ośmiu filmów o Harrym Potterze.

W oświadczeniu złożonym w imieniu jego żony Lady Gambon i syna Fergusa, wydanym przez impresario aktora Claire Dobbs, napisano: „Z głębokim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Sir Michaela Gambona. Ukochany mąż i ojciec Michael zmarł spokojnie w szpitalu po ataku zapalenia płuc. Michael miał 82 lata.”

Paul Grant

Goblin - Paul Grant

Aktor zmarł w Londynie w wieku 56 lat. Grant był znany ze swojego niskiego wzrostu - 132 cm, grał goblina w Harrym Potterze.

Kilka tygodni przed śmiercią Grant udzielił wywiadu na temat swoich zmagań z alkoholem i narkotykami. Znaleziono go nieprzytomnego 16 marca w pobliżu stacji King's Cross w Londynie. Zmarł 21 marca. Pozostawił po sobie własnego syna i dwie córki, a także adoptowane dzieci i wnuki.

Robbie Coltrane

Rubeus Hagrid - Robbie Coltrane

W zeszłym roku zmarł aktor, który grał dobrodusznego leśnego giganta Rubeusa Hagrida. Aktor był leczony na chorobę zwyrodnieniową stawów od 2019 roku i zmarł w 2022 roku w szpitalu Larbert w Falkirk w Szkocji. Miał 72 lata.

Alan Rickman

profesor Severus - Alan Rickman

Odtwórca roli profesora Severusa Snape'a zmarł w 2016 roku. Miał zaledwie 69 lat. Śmierć artysty zszokowała fanów Harry'ego Pottera, ponieważ Severus był jedną z najbardziej ukochanych postaci w serii o Harrym Potterze. Inne role Rickmana to sędzia Turpin w filmie Tima Burtona/Burtona Sweeney Todd z 2004 roku, z udziałem Johnny'ego Deppa.

Powodem wcześniejszego odejścia Rickmana był rak trzustki, który postępował niezwykle szybko. Aktor został zdiagnozowany w sierpniu 2015 roku, po tym jak doznał niewielkiego udaru, a Rickman zmarł w styczniu.

Richard Harris

Albus Doubledore - Richard Harris

Richard Harris grał dyrektora Hogwartu, profesora Albusa Doubledore'a w pierwszych dwóch filmach o Harrym Potterze. Zmarł w 2002 roku, kiedy ukazał się film Harry Potter i Komnata Tajemnic. W kolejnych filmowych adaptacjach Harrisa zastąpił Sir Michael John Gambon.
W sierpniu 2002 roku aktor trafił do szpitala z zapaleniem płuc. Już w szpitalu zdiagnozowano u niego chorobę Hodgkina. Dwa miesiące później stan Harrisa gwałtownie się pogorszył, a ostatnie trzy dni spędził w śpiączce. Prochy aktora, zgodnie z jego wolą, zostały rozrzucone na Bahamach, gdzie niedawno mieszkał.

Helen McCrory

Narcissa Malfoy -  Helen McCrory
Aktorka, która grała matkę aroganckiego parweniusza i tyrana Draco Malfoya, Narcyzy, zmarła rok temu. Była jeszcze dość młoda - miała zaledwie 52 lata, ale rak piersi jej nie oszczędził. O śmierci aktorki poinformował jej mąż Damian Lewis. Według niego odeszła „spokojnie w domu, otoczona miłością przyjaciół i rodziny”. Co ciekawe, McCrory utrzymywała swoją diagnozę w tajemnicy i tylko nieliczni wiedzieli, że zmaga się ze straszną chorobą.
W chwili śmierci McCrory'ego kręciła 6. sezon Peaky Blinders. Ponieważ nie była w stanie dokończyć swoich scen, twórcy serialu zmienili fabułę i ponownie nakręcili niektóre sceny.

David Ryall

Elphias Dodge - David Ryall

David grał wiele ról, ale jednym z jego najbardziej pamiętnych dzieł była rola czarodzieja Elphiasa Dodge'a w pierwszej części filmu Harry Potter i Insygnia Śmierci. Wystąpił przed publicznością w postaci przyjaciela i współpracownika profesora Albusa Dumbledore'a.

Jimmy Gardner

Ernie Prang - Jimmy Gardner

Podczas swojej 51-letniej kariery aktorskiej Gardner pojawił się w 100 filmach i serialach telewizyjnych, ale zasłynął z roli kierowcy autobusu Erniego Pranga z Harry'ego Pottera i więźnia Azkabanu (2004). Rok po premierze filmu zakończył karierę, a pięć lat później odszedł.
Zmarł 3 maja 2010 roku w Londynie na zapalenie płuc. Miał 85 lat.

Richard Griffiths

Vernon Dursley - Richard Griffiths

Aktor, który grał rolę psotnego wuja Harry'ego Pottera, Vernona Dursleya, zmarł z powodu komplikacji po operacji serca. 31 marca 2013 roku odbyło się pożegnanie z aktorem. Został pochowany na miejscowym cmentarzu w Anglii.

Tymothy Bateson

Stworek - Tymothy Bateson
Słynny angielski aktor Timothy Bateson udzielił głosu skrzatowi domowemu Stworek (Kreacher) w filmie „Harry Potter i Zakon Feniksa”. Aktor miał 83 lata, kiedy zmarł w Londynie z nieznanych przyczyn.

Derek Deadman

barman Tom - Derek Deadman

Derek Deadman był angielskim aktorem charakterystycznym, który przez 38 lat występował w wielu brytyjskich filmach i serialach telewizyjnych, ponadto śpiewał, ale opinia publiczna zobaczyła go po raz pierwszy jako barmana Toma w pierwszym filmie o Harrym Potterze. Aktor zmarł 21 listopada 2014 roku - powikłania cukrzycy okazały się śmiertelne.

Eric Sykes

Frank Bryce - Eric Sykes
Brytyjski komik Eric Sykes zagrał rolę Franka Bryce'a w filmie Harry Potter i Czara Ognia. Z wiekiem Sykes częściowo stracił słuch i stał się prawie ślepy, aw 2002 roku przeszedł całkowity udar i operację serca. Ogólnie jego stan zdrowia nie był najlepszy. Zmarł 4 lipca 2012 roku. Odszedł spokojnie, w swoim domu, w gronie rodziny.

Robert Knox

Marcus Belby - Robert Knox

18-latek miał wielką przyszłość w kinie. Właśnie zagrał w Harrym Potterze i Księciu Półkrwi jako Marcus Belby i zapisał się do roli w Harrym Potterze i Insygniach Śmierci: część 1. Ale marzenia nie miały się spełnić. Robert zginął 24 maja 2008 roku podczas bójki w barze - stanął w obronie swojego brata Jamiego i został pchnięty nożem w brzuch.

Elizabeth Spriggs

Grubą Damę - Elizabeth Spriggs
Elizabeth – brytyjska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna, która wcieliła się w słynną „Grubą Damę” w filmie „Harry Potter i Kamień Filozoficzny”, zmarła 2 lipca 2008 roku w wieku 78 lat.

Vern Troyer

Griphook - Vern Troyer
Amerykański aktor, komik i kaskader, którego wzrost wynosił zaledwie 80 centymetrów, zasłynął dzięki roli Mini-Me w filmach o Austinie Powersie. Jednak obraz goblina Griphooka w filmie „Harry Potter i kamień filozoficzny” okazał się dla niego nie mniej żywy. Zmarł w wieku 49 lat. Śmierć Troyera została oficjalnie uznana za samobójstwo w wyniku zatrucia alkoholem.

Dave Legeno

Fenrir Greyback - Dave Legeno
Angielski aktor, bokser i zawodnik mieszanych sztuk walki wcielił się w wilkołaka Fenrira Greybacka w trzech ostatnich częściach Harry'ego Pottera. Miał zaledwie 50 lat, gdy odszedł. Ciało Dave'a zostało znalezione przez turystów 11 lipca 2014 roku w Dolinie Śmierci w Kalifornii, USA. Przypuszczalnie aktor zmarł z powodu problemów związanych z upałem.

John Hurt

Garrick Ollivander - John Hurt
Zdobywca Złotego Globu zagrał pana Ollivandera w serii filmów o Harrym Potterze. W czerwcu 2015 roku okazało się, że u aktora we wczesnym stadium zdiagnozowano raka trzustki. Lekarze, jak powiedział wówczas Hurt, byli „więcej niż optymistami co do pomyślnego wyniku” iw październiku Hurt pokonał chorobę. Ale oczywiście w pewnym momencie sprawy nie potoczyły się zgodnie z planem. Aktor zmarł w swoim domu w Cromer w Norfolk, trzy dni po swoich 77. urodzinach.

Robert Hardy

Korneliusza Fudge - Robert Hardy
Angielski aktor Robert Hardy pojawił się w ponad 140 filmach i serialach telewizyjnych, ale wielu zna go jako Korneliusza Fudge z serii o Harrym Potterze. Zmarł 3 sierpnia 2017 roku w domu opieki dla osób starszych, który znajduje się na obrzeżach Londynu.

Roger Pak

Bartemius Crouch - Roger Pak
Roger zadebiutował w filmie w 1965 roku, a 40 lat później zagrał rolę profesora czarnej magii Bartemiusa Croucha w filmie Harry Potter i Czara Ognia. Zmarł 15 stycznia 2014 roku na raka trzustki.

Hazel Douglas

Bathilda Bagshot - Hazel Douglas
Hazel grała Bathildę Bagshot w Harrym Potterze i Insygniach Śmierci. Część 1". Aktorka żyła długim i pełnym wrażeń życiem i zmarła w wieku 92 lat.


Podobne wiadomości: