Neuralink z powodzeniem wszczepił chip do mózgu danej osoby – pacjent czuje się dobrze i wraca do zdrowia

31 stycznia 2024 10:14
Neuralink z powodzeniem wszczepił chip do mózgu danej osoby – pacjent czuje się dobrze i wraca do zdrowia фото

Neuralink, firma, która od dawna zabiegała o prawo do rozpoczęcia badań klinicznych na ludziach, przeprowadziła już w tym roku pierwszą operację polegającą na wszczepieniu do mózgu pacjenta implantu umożliwiającego mu interakcję z komputerem. Wcześniej informowano, że łącznie w tym roku takie operacje zostaną wykonane u 11 pacjentów wybranych spośród tysięcy wnioskodawców.

W większości przypadków ludzie podejmują takie ryzyko ze względu na poważne upośledzenie motoryczne, które nie pozwala im na samodzielne poruszanie kończynami. Neuralink ma nadzieję skonfigurować interfejs między ludzkim mózgiem a komputerem tak, aby pacjenci mogli skutecznie kontrolować bioniczne protezy lub egzoszkielety, a najlepiej zacząć poruszać własnymi kończynami.

Elon Musk przyznał na łamach swojego portalu społecznościowego X, że pierwsza osoba otrzymała implant Neuralink i obecnie wraca do zdrowia po operacji. Przypomnijmy, że w otwór ludzkiej czaszki wszczepia się niewielki cylindryczny implant, który za pomocą najcieńszych elektrod łączy się z mózgiem. Zgodnie z planem firmy takie operacje mają wykonywać wyspecjalizowane roboty. Elon Musk dodał, że pierwsze wyniki są zachęcające, ponieważ implant jest już w stanie rejestrować aktywność neuronów pacjenta.

Firma wymyśliła już nazwę dla swojego implantu, który planuje masową produkcję, jeśli badania kliniczne zakończą się sukcesem. Nazywana telepatią umożliwia kontrolowanie smartfona, komputera lub dowolnego innego urządzenia „dosłownie za pomocą mocy myśli”. Celem startupu, zdaniem Muska, jest pomoc osobom z poważnymi zaburzeniami w interakcji mózgu z układem nerwowym. „Wyobraźcie sobie, że Stephen Hawking potrafiłby komunikować się szybciej, niż doświadczona maszynistka jest w stanie wpisać tekst lub wymówić słowa licytatora” – podał przykład szef firmy.

Przypomnijmy, że w poprzednich etapach testów rozwiązanie Neuralink było wykorzystywane przez eksperymentalne małpy do sterowania obiektami w grach komputerowych za pomocą sygnałów mózgowych. Na przykład makak z wszczepionym chipem grał w ping-ponga na ekranie komputera. Początkowo firma chciała przystąpić do testów implantu na ludziach do końca 2019 roku, ale pozwolenie uzyskano dopiero w przeszłości. Elektrody penetrujące korę mózgową pacjenta sięgają na głębokość mniejszą niż 2 milimetry, ale to więcej niż większość konkurencyjnych rozwiązań. Testowanie implantów na pierwszej grupie pięciu lub dziesięciu pacjentów zajmuje zwykle około sześciu miesięcy. Jeśli na tym etapie wszystko pójdzie dobrze, firma będzie mogła rozszerzyć swoje testy. Doradcy naukowi Neuralink twierdzą, że miną lata, zanim implanty mózgowe firmy zostaną zatwierdzone do masowego użytku.


Podobne wiadomości: