W Polsce kredyt 0% będzie dostępny dla tych, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie

4 stycznia 2024 18:03
W Polsce kredyt 0% będzie dostępny dla tych, którzy chcą kupić swoje pierwsze mieszkanie фото

„Pracujemy nad kredytem zerooprocentowym, który jest jednym z elementów związanych z budownictwem mieszkaniowym” – powiedział Konrad Fryshtak, wiceprezes klubu Koalicji Obywatelskiej.

Wcześniej informowano, że banki przestały przyjmować wnioski o bezpieczny kredyt na 2%, gdyż wyczerpał się już ogólny limit środków przewidziany ustawą na lata 2023 i 2024 przez państwo. Ministerstwo Rozwoju i Technologii poinformowało, że bezpieczna pożyczka w dotychczasowej formule zostanie zastąpiona „inną, korzystniejszą dla kredytobiorców ofertą”. Departament poinformował o rozwoju nowego programu.

Dla porównania: bezpieczna pożyczka to element wsparcia polskiego rządu dla osób do 45 roku życia, które chcą zdobyć swoje pierwsze mieszkanie. Program „Bezpieczna Pożyczka 2%” zapewnia dopłaty do spłaty kredytu w ciągu dziesięciu lat – dzięki czemu oprocentowanie kredytu przez cały okres pozostaje na poziomie 2% plus marża banku.

Dziennikarze pytali Frysztaka, jak będzie wyglądał nowy program mieszkaniowy. Polityk odpowiedział, że w trakcie kampanii wyborczej jego ugrupowanie obiecało kilka elementów związanych z budownictwem mieszkaniowym. „Pracujemy już nad pożyczką na zero procent” – zapewnił, nazywając bezpieczną pożyczkę na 2% „fikcją”, która nadal obowiązuje.

Na pytanie, jakie kryteria będą musieli spełnić ci, którzy będą chcieli otrzymać kredyt na 0%, Fryshtak odpowiedział, że najważniejszym będzie „kryterium wieku”, a także brak posiadania przez wnioskodawcę mieszkania lub domu.

Przypomnijmy: w trakcie kampanii wyborczej mówiono, że kredyt 0% na zakup pierwszego domu będzie dostępny dla osób do 45. roku życia. Odsetki od kredytu muszą być refinansowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Pierwszy rok działania programu „Kredyt na 0%” miałby kosztować cztery miliardy złotych. Według lidera Platformy Obywatelskiej Donalda Tuska taka propozycja nie wpłynie na wzrost cen nieruchomości.

W ostatnim czasie program Bezpieczna Pożyczka 2% był krytykowany za wpływ na ceny nieruchomości.


Podobne wiadomości: