Stan psychiczny pracowników w Polsce gwałtownie się pogorszył - statystyka

15 października 2023 17:03
Stan psychiczny pracowników w Polsce gwałtownie się pogorszył - statystyka фото

Wyniki są w sumie alarmujące. Z badania wynika, że ​​problem złego samopoczucia psychicznego pracowników w Polsce w ostatnich latach znacznie się pogłębił i doprowadził do gwałtownego spadku motywacji i zaangażowania. Dobra wiadomość jest taka, że ​​pracownicy coraz częściej sami o tym mówią, a pracodawcy stopniowo zaczynają dostrzegać powagę problemu.

Z badania wynika, że ​​97% menedżerów zauważyło w ciągu ostatnich trzech lat spadek motywacji i zaangażowania pracowników w pracę;

Niski nastrój, napięta atmosfera w miejscu pracy, poziom wynagrodzeń, problemy rodzinne i finansowe – pracownicy najczęściej wskazują te czynniki jako przyczyny spadku aktywności zawodowej;

72% pracowników zmaga się z lękiem i strachem o przyszłość, 60% doświadcza uczucia melancholii i bezsilności.

33% respondentów spełniło kryteria dalszej oceny pod kątem zaburzeń nastroju lub lęku.

18% pracowników skorzystało w ciągu ostatniego roku ze wsparcia psychologicznego.

62% stwierdziło, że chciałoby, aby pracodawca zapewnił im dostęp do wsparcia w zakresie zdrowia psychicznego.

Tylko 30% polskich pracodawców uwzględniło wsparcie psychoterapeutyczne w swojej strategii rozwoju.

Średni czas nieobecności w pracy z powodu złego stanu zdrowia psychicznego wśród mieszkańców Polski wynosi 20 dni w roku.

Temat zdrowia psychicznego stał się istotny dla polskiego biznesu w czasie Covid-19. Następnie firmy podjęły szereg działań mających na celu zapewnienie pracownikom wsparcia psychologicznego. Jednak temat stopniowo tracił na aktualności, inicjatywy na rzecz poprawy zdrowia psychicznego w pracy stały się niepopularne: brakowało systematycznych działań i wdrażania długoterminowych strategii.


Podobne wiadomości: