Kiedy zaczyna się kocia starość i jak dbać o starzejącego się zwierzaka

25 sierpnia 2023 13:21
Kiedy zaczyna się kocia starość i jak dbać o starzejącego się zwierzaka фото

Żyjąc przez wiele lat obok kota, czas płynie niezauważony. Ale w pewnym momencie zaczynasz rozumieć, że kotowi, który, jak się wydaje, jeszcze wczoraj był małym kotkiem, w rzeczywistości daleko mu do młodego wieku.

Niestety koty, podobnie jak ludzie, również się starzeją. Takie zwierzęta wymagają uwagi i opieki nie mniej niż osoby starsze. Ile lat ma kot?

Wiek kota

Określenie dokładnego wieku, w którym kot się starzeje, nie jest łatwe ze względu na indywidualne cechy każdego zwierzęcia. Zwykle pierwsze oznaki starzenia się kota zaczynają pojawiać się w wieku 7 lat. Za wiek ten nie uważa się jednak wieku starczego, chociaż zmiany związane z wiekiem stają się już zauważalne, a dopiero początek drugiej połowy życia.

Według klasyfikacji weterynaryjnej:

  • Wiek starzejącego się kota wynosi od 7 do 10 lat.
  • Wiek starszego kota wynosi od 11 do 14 lat.
  • Wiek bardzo starszego kota wynosi od 15 lat.

Jak wiadomo, koty domowe żyją średnio od 15 do 16 lat, ale często zdarzają się koty długowłose, które żyją do 22-25 lat. Są wyjątki, np. Kot o imieniu Cream Puff z Teksasu żył 38 lat i trzy dni, co w ludzkim przeliczeniu oznacza ponad 160 lat. Liczba ta brzmi po prostu nierealistycznie, niemniej jednak oficjalny rekord został zapisany w Księdze Guinnessa.

Jednym z najprostszych sposobów określenia wieku kota jest skorzystanie ze specjalnej tabliczki zawartej w Międzynarodowym Paszporcie Weterynaryjnym. Tabela pokazuje przybliżone obliczenie wieku kota według ludzkich standardów.

Wiek kota Wiek ludzki
1 miesiąc 6 miesięcy
3 miesiące 2 lata
6 miesięcy 14 lat
1 rok 18 lat
3 lata 30 lat
5 lat 40 lat
7 lat 45 lat
9 lat 55 lat
12 lat 65 lat
15 lat 74 lata
17 lat 78 lat
19 lat 90 lat
20 lat 100 lat

Istnieją inne metody liczenia, w których wskaźniki będą nieco inne. Należy jednak rozumieć, że koty starzeją się różnie i wiele zależy od rasy, predyspozycji genetycznych, żywienia i trybu życia.

Kocia starość

Gdy kot się starzeje, doświadczy zmian w zachowaniu i ogólnym stanie zdrowia. Oznaki starzenia się kotów są różne, ale istnieją typowe objawy, które często obserwuje się u starszych kotów.

Po pierwsze, koty są mniej aktywne, wolą poruszać się spokojniej, mniej skakać i spędzać więcej czasu w odosobnionym, miękkim miejscu. Oczywiście niektóre koty są aktywne i wesołe aż do ostatnich dni, ale jest to raczej wyjątek niż reguła. Faktem jest, że wraz z wiekiem u kotów więzadła, mięśnie i naczynia krwionośne tracą swoją dawną elastyczność. Jest to jedna z głównych przyczyn prowadzących do zmniejszenia aktywności zwierzęcia i jego niepewnych ruchów. Ponadto z tego powodu silny ból może wystąpić nawet podczas chodzenia.

Po drugie, wraz z wiekiem u zwierząt często dochodzi do pogorszenia wzroku lub jego całkowitej utraty. Jeśli zauważysz, że Twój kot ma słabą orientację w przestrzeni, oczy zmieniły kolor (stają się bardziej niebieskie lub bielsze), to znak, że kot ma problemy ze wzrokiem. Ponadto z wiekiem koty często tracą nie tylko wzrok, ale także słuch, węch, a nawet smak. A u kotów, które przekroczyły 10-letni kamień milowy, często obserwuje się utratę zębów. Dzieje się tak dlatego, że z wiekiem dziąsła słabną. W rezultacie nie są w stanie bezpiecznie utrzymać zębów. Uważa się, że normalne jest, że starszy kot traci jeden ząb na raz. Jeśli kilka wypadnie na raz, może to wskazywać na problemy z jamą ustną lub brak witamin w organizmie zwierzęcia.

Po trzecie, u wielu kotów jakość i grubość sierści pogarsza się wraz z wiekiem. Dzieje się tak dlatego, że gruczoły łojowe odpowiedzialne za odżywianie skóry i sierści zaczynają pracować mniej wydajnie. Stopniowo włosy zaczynają wypadać, a proces ich odnowy zwalnia, co prowadzi do zmniejszenia gęstości sierści. Ponadto często sierść traci swój naturalny połysk i jedwabistość, a zwiększa się liczba splątań, zwłaszcza u ras długowłosych, takich jak pers. Regularne czesanie i odpowiednio dobrana dieta przepisana przez lekarza weterynarii pozwolą na poprawę kondycji sierści.

Po czwarte, zmienia się także stan pazurów kotów w starszym wieku. Stają się grubsze i bardziej szorstkie, kot po prostu nie jest w stanie ich fizycznie zetrzeć. Często u starszych kotów pazury silnie rosną, złuszczają się, a czasem wyginają, uszkadzając miękkie poduszki łap. Dlatego stan pazurów powinien być monitorowany i przycinany niezależnie.

Po piąte, zmiany związane z wiekiem wpływają również na stan tkanek nerwowych. Ich komórki niemal całkowicie tracą zdolność do podziału, a martwe neurony zostają zastąpione tkanką łączną. W efekcie prowadzi to do spowolnienia funkcji psychicznych zwierzęcia, a nawet nabytych wcześniej umiejętności we właściwym czasie zostają zapomniane. Na przykład kot, który ciągle chodził na tacę, może zacząć „srać” w pobliżu lub znaleźć inne miejsce. Ponadto często obserwuje się zmiany psychologiczne w zachowaniu kota. Czasami właściciele mogą nawet nie rozpoznać swojego zwierzaka, ponieważ nawykowe zachowanie często się zmienia. Na przykład wcześnie aktywne i czułe zwierzę staje się zbyt spokojne i nie nawiązuje kontaktu. Przeciwnie, inne koty stają się bardziej czułe i wymagają stałej uwagi. Powinieneś ostrożnie, a co najważniejsze, traktować już starszego zwierzaka ze zrozumieniem i w żadnym wypadku go nie karać.

Oprócz powyższych zmian starzejące się koty mogą mieć także inne konsekwencje. Rzeczywiście, z wiekiem koty stają się bardziej podatne na różne choroby, często rozwijają się u nich nowotwory. Nie zapominaj jednak, że ogólnie rzecz biorąc, starzenie się Twojego zwierzaka jest przede wszystkim procesem naturalnym, który niestety jest nieunikniony.

Kocia starość

Jak zorganizować odpowiednią opiekę

W miarę dojrzewania Twojego zwierzaka jego styl życia i dieta powinny się zmieniać. Nie jest tajemnicą, że wraz z wiekiem odporność kotów spada, a procesy metaboliczne zwalniają, a ich aktywność maleje. W rezultacie zwierzę często przybiera na wadze. Dlatego ważna jest dobrze przemyślana i dostosowana dieta. Podstawową zasadą prawidłowego odżywiania jest „nie szkodzić”. Porcje powinny być małe, a karmę dobrać do potrzeb kota. Twój lekarz weterynarii może pomóc Ci wybrać odpowiednią dietę dla Twojego zwierzaka. Nawiasem mówiąc, należy go regularnie odwiedzać i wykonywać wszystkie niezbędne szczepionki, a także przeprowadzać procedury mające na celu pozbycie się pcheł i robaków, szczególnie w starszym wieku. W końcu organizm zwierzęcia trudniej jest poradzić sobie z różnymi chorobami.

Ponadto konieczna jest odpowiednia, regularna pielęgnacja kota, obejmująca czesanie i mycie zębów. Czasem warto wykąpać kota, bo z wiekiem zwierzak coraz mniej o siebie dba. Warto również wziąć pod uwagę, że aktywność jest konieczna dla zwierzaka w każdym wieku. Jeśli kot znudził się zabawkami, możesz poszukać czegoś nowego w sklepie zoologicznym. Należy także monitorować miskę kota, jeżeli zwierzę przestało korzystać z toalety lub robi to bardzo rzadko, należy skontaktować się z lekarzem weterynarii. Zaparcia są częstym problemem u starszych kotów.

Warto przygotować przytulne miejsce do spania z dala od przeciągów, aby kot mógł odpocząć i cieszyć się spokojnym snem. Zaleca się także ustawienie miski z wodą do picia bliżej miejsca odpoczynku zwierzęcia, aby kot mógł bez większego wysiłku zaspokoić pragnienie. Ten krok nie tylko zapewni zdrowy układ moczowy, ale także pomoże zapobiec odwodnieniu, które może być niebezpieczne dla Twojego zwierzaka. Cóż, najważniejsze to otoczyć swojego zwierzaka troską i miłością, a także nie zostawiać go samego na długi czas.

Wniosek

Niestety starzenie się kota jest procesem naturalnym, który niestety jest nieunikniony. Jednak przy odpowiedniej pielęgnacji i uwadze możesz sprawić, że ten okres życia Twojego starszego kota będzie jak najbardziej komfortowy. Chociaż średnia długość życia kotów domowych wynosi około 15-16 lat, często zdarzają się stulatkowie, którzy dożywają 22, a nawet 38 lat. Jeśli chcesz, aby Twoje zwierzę było jednym z nich, regularne wizyty u lekarza weterynarii, odpowiednia dieta, komfortowe środowisko i troskliwe podejście pomogą utrzymać Twojego zwierzaka w zdrowiu na wszystkich etapach jego życia.


Podobne wiadomości: