Kto jest mądrzejszy – koty czy psy – ostateczną odpowiedź podali naukowcy

8 listopada 2023 13:43
Kto jest mądrzejszy – koty czy psy – ostateczną odpowiedź podali naukowcy фото

Nie ma znaczenia, kto mieszka w Twoim domu – kot czy pies, ulubione zwierzątko właściciela jest zawsze najpiękniejsze i najinteligentniejsze. Ale jeśli usuniesz emocje i zwrócisz się ku nauce, kto jest mądrzejszy? Naukowcy odpowiedzieli na to pytanie.

Grupa neuronaukowców z różnych krajów postanowiła sprawdzić, kto jest mądrzejszy – koty czy psy.

Po eksperymencie naukowcy doszli do wniosku: w korze mózgowej (obszarze odpowiedzialnym za myślenie i planowanie) psy mają dwa razy więcej neuronów niż koty. Naukowcy byli nawet w stanie podać dokładne liczby. Tak więc psy mają około 530 milionów neuronów, podczas gdy koty mają tylko 250 milionów. Dla porównania, w korze mózgowej człowieka znajduje się około 16 miliardów neuronów.

Z tego możemy wyciągnąć wniosek, że przeciętny pies jest nadal mądrzejszy od przeciętnego kota. W końcu to liczba neuronów w mózgu wpływa na zdolność żywej istoty do wyciągania wniosków na podstawie przeszłych doświadczeń.

„Wierzę, że całkowita liczba neuronów w mózgu zwierzęcia, zwłaszcza w korze mózgowej, decyduje o bogactwie jego zdolności intelektualnych i zdolności przewidywania zdarzeń na podstawie przeszłych doświadczeń” – wyjaśnia jeden z autorów badania.

Eksperci sugerują również, że psy są biologicznie przystosowane do bardziej złożonych procesów umysłowych niż koty.

Jest jednak jeden ważny niuans. Naukowcy odkryli, że koty mają większą gęstość neuronów w korze mózgowej, co oznacza, że ​​koty wcale nie są głupimi zwierzętami. Potrafią też wyciągać wnioski i uczyć się poleceń, ale ze względu na swoją specyfikę mogą być po prostu leniwe.


Podobne wiadomości: