Szwecja zbuduje pierwszą na świecie autostradę elektryczną, która będzie ładować pojazdy elektryczne w ruchu

12 maja 2023 12:56
Szwecja zbuduje pierwszą na świecie autostradę elektryczną, która będzie ładować pojazdy elektryczne w ruchu фото

Brak infrastruktury ładowania w Europie jest jedną z największych przeszkód na drodze do elektryfikacji transportu drogowego. Ale co by było, gdyby kierowcy nigdy nie musieli martwić się o znalezienie stacji ładowania, tak jak nigdy nie musieli myśleć o szukaniu serwis Tesla. Wkrótce może to stać się rzeczywistością.

Pierwsza elektryczna droga w Szwecji zostanie zbudowana na E20 między Halsberg i Örebro, a projekt pilotażowy ma na celu przetestowanie całego elektrycznego systemu drogowego, w tym punktów pomocy technicznej, systemów płatności i dostępu oraz instalacji i wykorzystania technologii elektrycznych dróg w świecie rzeczywistym warunki.

Projekt ten jest częścią programu Szwedzkiej Administracji Transportu mającego na celu elektryfikację krajowej sieci drogowej.

Odcinek autostrady E20 Hallsberg-Örebro został wybrany jako lokalizacja pierwszej stałej drogi elektrycznej w Szwecji na podstawie szeregu kryteriów, w tym rodzaju drogi, natężenia ruchu, zarządzania ruchem, środowiska naturalnego i kulturowego otaczającego obszaru, energii potencjał dostaw i narodowe interesy obronne.

Autostrada wybrana do projektu jest intensywnie użytkowana i jest jedną z najbardziej ruchliwych tras dla samochodów ciężarowych w kraju.

Obecnie dostępnych jest kilka technologii elektrycznych dróg, w tym indukcyjny transfer mocy, przewodzący transfer mocy za pomocą pantografów podobnych do tych stosowanych na kolei z linii napowietrznych oraz przewodzący transfer mocy za pomocą wtyczki przyczepy przymocowanej do przewodzących szyn na drodze. .

Konkretna technologia, która zostanie zastosowana w projekcie pilotażowym, nie została jeszcze określona.

Elektryczne drogi zmniejszają zapotrzebowanie ciężarówek na zmagazynowaną energię i mogą być korzystne dla środowiska i portfeli kierowców ciężarówek.

Naukowcy z Chalmers University of Technology wykorzystali dane z ponad 400 pojazdów do zbadania rzeczywistych wzorców ruchu na różnych odcinkach europejskich dróg. Obliczyli wymagania dotyczące baterii, wzorce ładowania i całkowite koszty i stwierdzili, że optymalnym rozwiązaniem byłoby połączenie 25% dróg elektrycznych. i ładowania w domu.
Akumulatory, które odpowiadają za większość kosztów samochodu elektrycznego, mogą być znacznie mniejsze - około jednej trzeciej tego, czym są dzisiaj.

Ale jak pokazuje badanie, drogi elektryczne nie są rozwiązaniem uniwersalnym. Podczas gdy kilka krajów testuje elektryczne systemy drogowe, nadal istnieją kwestie, którymi należy się zająć, takie jak obciążenie sieci energetycznej i sposób ładowania pojazdów.


Podobne wiadomości: