Bedronka została ukarana grzywną w wysokości 60 mln zł

19 kwietnia 2023 17:57
Bedronka została ukarana grzywną w wysokości 60 mln zł фото

Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów utrzymał w mocy karę dla sieci Biedronka w postaci ogromnej grzywny – w wysokości 60 mln zł. Nałożył ją na spółkę Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK).

Sąd uznał, że „Bedronka” błędnie wskazała kraj pochodzenia towaru.

To sprawa ciągnąca się od kilku lat. W kwietniu 2021 r. UOKiK ukarał grzywną Jeronimo Martins (właściciel sieci Bedronka). Powodem były skargi na błędne oznaczanie kraju pochodzenia warzyw i owoców w wielu sklepach sieci, co później potwierdziły wyniki kontroli handlowej.

W sklepach Biedronka często oszukiwano konsumentów, którzy chcieli kupić polskie ziemniaki, pomidory czy jabłka – w wielu przypadkach informacje na szyldach różniły się od informacji na paczkach czy w dokumentach, naruszenia miały charakter systemowy i długotrwały – UOKiK powiedział.

Agencja podała, że ​​np. na szyldzie przy półkach widniał napis „Polska”, choć w rzeczywistości czosnek sprzedawany w październiku 2019 r. w Biedronce w Łodzi pochodził z Hiszpanii, a ziemniaki oferowane w lutym 2020 r. w Radymnie z Francja.

Naruszenia stwierdzono w 28% sklepów sieci.

„Bedronka” nazywana jest „ulubienicą” UOKiK – resort regularnie nakłada na spółkę ogromne kary, w zeszłym roku zażądał nawet od sieci 700 mln (!) kary, postępowanie odwoławcze w tej sprawie nadal trwa .


Podobne wiadomości: