Dlaczego nie powinieneś pić herbaty na trzy godziny przed snem: jak działa herbata z kofeiną

25 marca 2023 02:16
Dlaczego nie powinieneś pić herbaty na trzy godziny przed snem: jak działa herbata z kofeiną фото

Nie każda osoba odważy się napić kawę przed pójściem spać, ale wiele osób uważa herbatę za wieczorny napój całkiem normalny. Jednak zasypianie po wieczornej filiżance herbaty jest czasem nawet trudniejsze niż po kawie.

Podobnie jak kawa, herbata zawiera również kofeinę. Jego oficjalna nazwa to teina, ale można używać obu nazw, ponieważ są one tą samą cząsteczką. Wbrew powszechnemu przekonaniu, kofeina sama w sobie nie dodaje wigoru i energii. Całe jego stymulujące działanie opiera się na blokowaniu nukleozydu adenozyny, która powoduje senność, a raczej daje sygnał organizmowi, że czas na odpoczynek.

Która herbata ma najwięcej kofeiny

Na ostateczną ilość kofeiny w filiżance ma wpływ wiele czynników: rodzaj herbaty, „wiek” liści, wielkość frakcji, technologia produkcji oraz temperatura parzenia.

W młodych liściach wiosennych zbiorów. Liderem teiny jest herbata biała, do produkcji której zbiera się wyłącznie pąki krzewów herbacianych.
W herbacie, która nie była poddawana długotrwałej obróbce cieplnej. Długotrwałe palenie liści herbaty znacznie zmniejsza ilość kofeiny. I znowu białą herbatę można uznać za lidera, ponieważ jej przetwarzanie jest minimalne.
W dobrej herbacie. Z rozdrobnionych liści herbaty uwalniana jest kofeina. Liderem w tej kategorii jest herbata matcha, dlatego marketerzy pozycjonują ją jako alternatywę dla kawy. W torebkach herbaty znajduje się również dużo kofeiny: do jej produkcji wykorzystywane są również szlachetne surowce.
W herbacie parzonej wrzącą wodą. Gorąca woda uwalnia pozostałą kofeinę w liściach. Dlatego odpowiednio zaparzona czarna herbata i pu-erh będą bardziej orzeźwiać niż zielona herbata, która wymaga temperatury nie wyższej niż 80°C.

Czym jest teanina

Główna różnica między teiną a kofeiną polega na tym, że w herbacie cząsteczka ta działa w połączeniu z innym ważnym składnikiem - aminokwasem teaniną (lub jej izomerem - L-teaniną). Teanina ma mieszane działanie: z jednej strony bierze udział w metabolizmie serotoniny i dopaminy, dzięki czemu pozytywnie wpływa na nastrój, a z drugiej strony prowadzi do uczucia odprężenia poprzez obniżenie krwi ciśnienie.

Uważa się, że najwięcej L-teaniny znajduje się w młodej zielonej herbacie uprawianej w cieniu. Jednak według badań z 2011 r. 200 ml filiżanki gotowanej czarnej herbaty zawiera trzy razy więcej L-teaniny niż zielona herbata (25 mg w porównaniu z 8 mg). Tak czy inaczej, jest to zbyt mała dawka aminokwasu, aby uzyskać jasną manifestację jego właściwości antystresowych.

Co daje połączenie kofeiny i teaniny w herbacie

Z praktycznego punktu widzenia nie ma sensu rozważać działania poszczególnych substancji, gdy są one ściśle ze sobą powiązane w napoju. Podczas picia herbaty najpierw zaczyna działać kofeina, dając uczucie wesołości, a dopiero potem włącza się teanina, rekompensując działanie tonizujące odprężeniem. Naukowcy uważają, że kofeina w połączeniu z L-teaniną pozytywnie wpływa na pracę mózgu, zwiększa koncentrację i nastrój, ale jednocześnie działa łagodniej i dłużej.

Brzmi zachęcająco, ale czy jest dobre dla jakości snu? Teoretycznie jest mało prawdopodobne, aby wieczorna poprawa nastroju oraz wzrost uwagi i pamięci przyczyniły się do szybkiego zaśnięcia. W praktyce efekt picia herbaty i kawy jest indywidualny dla każdej osoby. Wpływa na to wiele czynników: stan psychiczny i poziom stresu, jakość odżywiania i ostatniego posiłku, charakterystyka metaboliczna oraz przyjmowane leki. Dlatego filiżanka herbaty (a także kawy) wieczorem grozi komuś bezsennością, a ktoś zaśnie o zwykłej porze bez żadnych problemów.

Jednak nie ma naukowych podstaw, aby uważać herbatę za środek nasenny.

Jaką herbatę pić przed snem

Jeśli nie zauważyłeś negatywnych skutków filiżanki herbaty przed snem, to wypij ją dla swojego zdrowia i uważaj się za szczęściarza. Jeśli trudno Ci po nim zasnąć, ale wieczorem naprawdę masz ochotę na herbatę, postaraj się przestrzegać tych zasad.

Nie pij herbaty później niż trzy godziny przed snem, zwłaszcza na pusty żołądek. Aktywne składniki powinny mieć czas na wyeliminowanie przed pójściem spać.
Odmawiaj młodej, słabo sfermentowanej i drobnoziarnistej herbaty. Zwykła czarna herbata o dużych liściach jest lepsza niż elitarne odmiany zielonej. Zwłaszcza jeśli przed zaparzeniem umyjesz liście wrzącą wodą: w ten sposób możesz zmniejszyć ilość kofeiny w gotowym naparze.
Podczas parzenia zmniejsz ilość suchych surowców. Do herbaty można również dodać mleko. Ale lepiej odmówić cukru: wręcz przeciwnie, pomaga zwiększyć aktywność mózgu.

A najpewniejszym sposobem na zaparzenie herbaty ze snem jest picie wieczorem preparatów ziołowych, które nie zawierają kofeiny.


Podobne wiadomości: