Jak zaparzyć herbatę: zasady i wskazówki, dzięki którym napój będzie smaczniejszy i bardziej aromatyczny

1 marca 2023 00:07
Jak zaparzyć herbatę: zasady i wskazówki, dzięki którym napój będzie smaczniejszy i bardziej aromatyczny фото

Na smak herbaty wpływa wiele czynników: sam liść, woda, naczynia, proporcje, czas i sposób parzenia. Przejdźmy przez każdy z osobna.

Sprawdź wodę

Woda do zaparzania powinna być najwyższej jakości. Możesz użyć butelkowanej lub filtrowanej, najważniejsze jest to, aby nie zawierała nadmiernej ilości składników mineralnych i nie miała żadnych niepożądanych posmaków.

Wybieraj dobre dania

Materiał ma znaczenie. Na przykład czajniki elektryczne ze spiralą w zbiorniku na wodę dają najgorszy wynik. Plastikowe kubki również znacznie pogarszają jakość naparu. Wpływ na to ma również stopień czystości naczyń: resztki płytki nazębnej z poprzednich herbatek czy kamień wapienny w czajniczku zniekształcą aromat. Gorszy od tego może być tylko smak płynu do mycia naczyń, którego ślady pozostały w źle umytej filiżance.

Zachowaj proporcje

Stosunek wody i liści herbaty jest zawsze Twoim indywidualnym wyborem. Istnieją jednak zalecane proporcje, które pomogą zorientować się początkującym miłośnikom dobrej herbaty. Norma to łyżeczka liści herbaty na każde 200 ml wody plus jeszcze jedna na sam czajnik.

Obudzić liście herbaty

Bez względu na to, jak dobra jest herbata liściasta, zasady doskonałego parzenia podpowiadają, że liście herbaty należy najpierw „obudzić”, czyli umyć gorącą wodą. Ten krok pozwala lepiej wydobyć smak herbaty i oczyszcza liście z ewentualnych cząstek kurzu. Budzenie zajmuje tylko kilka sekund: wystarczy napełnić suche liście herbaty wodą tak, aby całkowicie ją przykryła i natychmiast ją odcedzić.

Wybierz odpowiedni czas

Parzenie nie powinno być ani za krótkie, ani za długie. Niedostatecznie starzona herbata będzie smakować „pusto”, a pozostawiona na dłużej, nastąpi przelanie, które nada napojowi gorycz i ostrość.

Spróbuj kapanie

Kapanie to tradycyjna chińska metoda parzenia herbaty, która pozostaje najpopularniejsza w tym kraju. Istotą metody jest bardzo szybkie zaparzenie liścia herbaty (kilka sekund), po czym napar jest odcedzany i natychmiast wypijany i wielokrotnie powtarzany. Ta technika nie pozwala na przedostanie się dużej ilości alkaloidów i garbników do naparu i pozwala uzyskać najbardziej zrównoważony i zdrowy napój. Kolejną zaletą jest możliwość kontrolowania każdego przejścia: zmiany temperatury i czasu infuzji, co daje szerokie pole do eksperymentów. Co więcej, niektóre drogie herbaty, nawet przy tym samym parzeniu, za każdym razem otwierają się inaczej.

Podczas parzenia za pomocą cieśniny używane są dwa przedmioty: czajniczek (czajnik lub gaiwan) i ociekacz (chahai, aka gundaobei). Czajnik jest podgrzewany gorącą wodą i napełniany suchymi liśćmi herbaty. Przy klasycznym parzeniu pobiera się 5-7 g herbaty na objętość 150-200 ml. Następnie zalewa się gorącą wodą i parzy przez 3-10 sekund, po czym napar wlewa się do chahai, skąd gotowy napój przelewa się do miseczek. Powtarza się to średnio od 5 do 15 razy, w zależności od rodzaju herbaty i jej jakości.


Podobne wiadomości: