Jak zrobić herbatę z rokitnika: główne sekrety

15 lutego 2023 18:46
Jak zrobić herbatę z rokitnika: główne sekrety фото

Słodko-kwaśny, pachnący, rozgrzewający i jasny - na stałe zagościł w menu wielu kawiarni. Próbując tego raz, wiele osób chce wiedzieć, jak prawidłowo przygotować herbatę z rokitnika w domu. I to jest świetny pomysł, bo taki napój jest bardzo łatwy w przygotowaniu, a korzyści z niego płynących jest naprawdę sporo.

Składniki bazowe

Nawet dziecko może zrobić pyszną herbatę z rokitnika. Jednak w klasycznym sensie nie będzie to herbata, ponieważ nie dodaje się do niej liścia herbaty.

Oto, czego potrzebujesz do rozgrzewającego napoju z rokitnika:

  • gorąca woda;
  • mrożony rokitnik;
  • słodzik (cukier, miód, syrop);
  • pomarańczowy;
  • przyprawy (imbir i cynamon).

Z naczyń dobrze nadaje się czajniczek, prasa francuska, karafka z pokrywką lub zwykły szklany słoik. Przezroczysty pojemnik będzie lepszy: gotowy napój z rokitnika wygląda bardzo pięknie.

Weź jagody w ilości od jednej do dwóch łyżek stołowych na szklankę (200 ml) wody, umieść je w wybranym pojemniku i dobrze rozgnieć. Dodaj słodzik i przyprawy do powstałego puree do smaku.

Pokrój pomarańczę w koła lub podziel na cztery części. Jedna sztuka wystarczy na filiżankę. Połóż plasterki pomarańczy na jagodach, a następnie zalej wszystko wodą podgrzaną do 80-90 stopni, wymieszaj i przykryj. Pozwól naparowi parzyć przez 5-10 minut i przelej do filiżanek.

Ten przepis można łatwo uprościć do zaledwie trzech składników – wody, jagód i słodzika – ale z miodem, imbirem i pomarańczą herbata z rokitnika smakuje jeszcze lepiej.

rokitnik

Przydatne właściwości rokitnika

Każda jagoda rokitnika zawiera wiele przydatnych substancji: witaminy, minerały, przeciwutleniacze, niezbędne kwasy i fitoncydy. Samej witaminy C w tym produkcie jest dziesięciokrotnie więcej niż w cytrusach, a pod względem ilości witaminy E rokitnik omija nawet czerwone ryby. Ma też sporo witaminy B12, a także serotoniny, która odpowiada za dobry nastrój.

Nawiasem mówiąc, psychologowie twierdzą, że kolor jedzenia i napojów ma również ogromne znaczenie dla mózgu: w szczególności pomarańczowy pomaga pozbyć się złego nastroju, dodaje determinacji i sprzyja fantazji.

Według ostatnich badań rokitnik może pomóc:

  • z infekcjami wirusowymi i bakteryjnymi;
  • w przypadku bólu gardła, zatkanego nosa lub kaszlu;
  • jeśli występują zaburzenia w funkcjonowaniu mózgu i układu nerwowego;
  • gdy trzeba wspomóc nerki, wątrobę lub układ sercowo-naczyniowy;
  • z chorobami skóry.

Te małe jagody pomagają również zrównoważyć poziom cholesterolu i cukru we krwi, normalizują ciśnienie krwi, rozkładają tłuszcze, chronią komórki przed uszkodzeniem, a całe ciało przed rakiem i zmianami związanymi z wiekiem.


Podobne wiadomości: