Z którego kubka do picia herbata jest najsmaczniejsza: wybieramy najlepsze naczynia pod względem kształtu, objętości i materiału

4 stycznia 2023 23:55
Z którego kubka do picia herbata jest najsmaczniejsza: wybieramy najlepsze naczynia pod względem kształtu, objętości i materiału фото

Wszyscy wiemy, że smak herbaty zależy od jej odmiany. Ale naczynia, z których będziesz pił swój ulubiony napój, również wpływają na percepcję. Jaki kubek wybrać, by nie zawieść się na dobrej herbacie.

Porcelana

Smak herbaty w porcelanowej filiżance ujawnia się najbardziej wyraziście i ma wiele odcieni. Porcelana długo zatrzymuje ciepło i nie boi się wysokich temperatur. Wysokiej jakości parówka może służyć przez wiele lat, pomimo pozornej kruchości: porcelana nie ciemnieje, a wzór na niej nie blaknie nawet przy częstym użytkowaniu. Wybierając porcelanową filiżankę, zwróć uwagę na jej ścianki: powinny być cienkie. Prawdziwa porcelana jest przezroczysta: jeśli zbliżysz ją do źródła światła, zobaczysz przezroczyste wzory i logo umieszczone z przodu. Jeśli natkniesz się na naczynia o grubych ściankach, ale jednocześnie lekkich, istnieje szansa, że ​​drobiazg jest wykonany z zawodnego porowatego materiału.

Ceramika

Ceramiczne kubki pomagają również w pełni otworzyć smak i aromat herbaty. W naczyniach ceramicznych herbata stygnie powoli, dzięki czemu można rozkoszować się ulubionym napojem. Ceramika przegrywa z porcelaną elegancją, ale będzie kosztować znacznie mniej. Do wad materiału można zaliczyć to, że ceramika doskonale pochłania zapachy i z czasem pokrywa się mikropęknięciami.

Szkło

Jeśli korzystając z naczyń porcelanowych i ceramicznych masz okazję cieszyć się nie tylko smakiem trunku, ale także pięknem samych filiżanek, to wybierając zestaw kieliszków możesz podziwiać urzekający proces parzenia, rozkładania liści i grę kolorów napoju. Ponadto nowoczesne szkło jest żaroodporne, można je nawet podgrzać na lampie spirytusowej. Szklany kubek nie pochłania zapachów, nie pęka i jest łatwy w czyszczeniu. A herbata w szklanych naczyniach szybko się ochładza, co wielu uważa za plus.

Metal

Kubki metalowe wykonane ze srebra i stali nierdzewnej są odporne na zmiany temperatury i nie można ich stłuc, ale łatwo je zarysować i nie nadają się do użytku w kuchenkach mikrofalowych. Ponadto wlewając gorącą herbatę do takiego pojemnika, łatwo poparzyć ręce i usta, ponieważ metal jest doskonałym przewodnikiem ciepła. Czasami metalowe kubki mają podwójne ścianki, aby jak najdłużej utrzymać temperaturę napoju. Ale powinieneś być przygotowany na to, że metal może zniekształcić oryginalny smak herbaty.

 

Kształt filiżanki też ma znaczenie

To, jak szybko napój ostygnie, zależy od kształtu filiżanki: im większa średnica obręczy, tym szybciej herbata ostygnie. Chińska tradycja dzieli pojemniki na herbatę na Yin (używa się ich w upale) i Yang (pije się je na zimno). Naczynia Yin są niskie, z szerokim blatem, przypominającym miskę. Z kolei miseczka Yang jest wysoka, podłużna, z wąską szyjką.

Zastawa stołowa do picia herbaty warunkowo dzieli się na klasyczne filiżanki z rączką, szklanki, szklanki, miseczki i kieliszki ceramiczne. Musisz tylko wybrać swój idealny kształt.

Jak można się domyślić, europejskie i azjatyckie tradycje picia herbaty są bardzo różne. Klasyczny kubek „angielski” ma cienkie ścianki i ucho, podczas gdy tradycyjny kubek „chiński” jest mały, grubościenny i często bez uszka.

Kształt filiżanki zależy również od tego, jak i jaki rodzaj herbaty wolisz pić. Jeśli jesteś fanem dużych porcji herbat czarnych europejskich odmian (Earl Grey, English Breakfast), oprócz rozcieńczania napoju mlekiem lub śmietanką, zdecyduj się na szerokie grubościenne filiżanki o dużej pojemności. Wygodnie jest pić herbatę z takich pojemników przez długi czas. Wysokie kubki, szklanki i kieliszki mogą być używane do kawy i innych gorących napojów (na przykład jasnych tisan na bazie ziół i jagód). Jeśli wolisz zieloną herbatę o dużych liściach lub oolongi, a także szanujesz chińskie i japońskie tradycje, kup miski.


Podobne wiadomości: