Odpad produkcyjny czy idealna baza do herbaty z mlekiem - mity i prawda o herbacie granulowanej

2 stycznia 2023 01:48
Odpad produkcyjny czy idealna baza do herbaty z mlekiem - mity i prawda o herbacie granulowanej фото

Istnieje wiele sprzecznych plotek na temat herbaty granulowanej, które mogą zrujnować jej reputację.

Jeśli jednak odrzucimy uprzedzenia i zrozumiemy istotę problemu, pozostaje niezaprzeczalny fakt: herbata oznaczona CTC jest wyjątkowa i bardzo smaczna. Najważniejsze jest, aby wiedzieć, jak prawidłowo gotować i pić.

Herbata granulowana jest wytwarzana z produktów odpadowych

Nie, kurz i zanieczyszczenia oczywiście nie są z nim zmieszane, ale kompozycja może zawierać zarówno liście krzewu herbacianego, jak i cienkie górne gałązki, jeśli zbiór został wykonany maszynowo.

Na całym świecie herbata w granulkach określana jest jako herbata CTC: od angielskiej kruszyć, łzawić, zwijać - kruszyć, łzawić, skręcać. To wyraźnie odzwierciedla to, co dzieje się z surowcami herbacianymi podczas procesu produkcji. W fabryce przechodzi przez klasyczny etap suszenia dowolnej herbaty, a następnie przechodzi przez cięcie w dużym kombajnie. W kolejnym aparacie herbata jest wirowana z dużą prędkością i zwijana w charakterystyczne kulki – granulki. Po fermentacji, suszeniu i sortowaniu według wielkości: duże granulki są pakowane w paczki, średnie i małe są wysyłane do torebek.

Jak każdy produkt, herbata granulowana jest produkowana w różnych segmentach - od ekonomicznego do premium. Przy wyborze kieruj się położeniem geograficznym, marką i kosztem napoju: dobry producent ceni swoją reputację i nie będzie oszczędzał na jakości surowców. Jedną z najlepszych dzisiaj jest herbata kenijska.

Herbata granulowana - dla ubogich

  Produkcja herbaty granulowanej jest naprawdę ekonomiczna, co przekłada się na jej końcową cenę, a smakosze będą preferować szlachetne odmiany o subtelnym posmaku. Ale to z pewnością nie czyni gotowego napoju złym lub złej jakości. On jest po prostu inny.

Herbata granulowana, która również jest produkowana z indyjskiego Assamu, jest częścią słynnej masali. Ponadto angielscy arystokraci uwielbiają go pić. I zdecydowanie wybierają herbatę granulowaną nie w celu zaoszczędzenia pieniędzy.

Herbata granulowana podczas produkcji traci swoje dobroczynne właściwości i smak

Herbata granulowana pod względem składu chemicznego to wciąż ta sama herbata z liści kamelii chińskiej (lub jej odmiany Assam), czyli ma te same dobroczynne właściwości. Ale smak w procesie produkcji naprawdę się zmienia: w wyniku intensywnego utleniania surowca gotowy napój traci część aromatu, ale staje się bardziej cierpki, bogaty, z wyraźną goryczką.

Herbata granulowana i rozpuszczalna to to samo

Nie, to różne produkty. Herbata rozpuszczalna (ekstrahowana) to gotowy koncentrat, który powstaje z naparu z wysoko skoncentrowanej herbaty lub z soku otrzymanego w wyniku przetworzenia liści herbaty. Nie wymaga parzenia: podobnie jak kawa rozpuszczalna, po prostu zalewa się ją gorącą wodą i miesza. Natomiast herbatę granulowaną należy zaparzyć zgodnie z zasadami klasycznej czarnej herbaty.

Cztery prawdziwe fakty na temat herbaty granulowanej

  1. Dobrze orzeźwia. Ilość kofeiny i garbników jest w niej taka sama jak w herbacie sypkiej, jednak ze względu na moc i cierpki smak jest świetnym wyborem na rozpoczęcie dnia.
  2. Szybko parzy. Wystarczą dwie minuty, aby uzyskać mocny i jasny napar - świetna opcja dla osób przyzwyczajonych do picia herbaty w biegu.
  3. Jest wydatkowana ekonomicznie. Granulki pełniej i szybciej oddają wszystkie substancje do naparu, więc do zaparzania potrzebują o połowę mniej niż liście.
  4. Dobrze komponuje się z mlekiem. A także z cytryną, cukrem i innymi klasycznymi dodatkami. Cały sekret tkwi w mocy napoju, jego stabilnym smaku i braku dodatkowych nut, które w innych rodzajach herbat mogą nie współgrać z tym samym mlekiem czy cytrusami.

Podobne wiadomości: