Dyrektor Teatru Dramatycznego został zwolniony za wzniesienie pomnika złotej waginy

5 grudnia 2022 12:21
Dyrektor Teatru Dramatycznego został zwolniony za wzniesienie pomnika złotej waginy фото

Wojewoda mazowiecki odwołał dyrektora Warszawskiego Teatru Dramatycznego za postawienie pomnika złotej waginie.

Monika Strzępka objęła stanowisko dyrektora teatru na początku września. Natychmiast w foyer instytucji zainstalowała rzeźbę „Mokra kobieta” w postaci złotej waginy, nazywając ją „symbolem wartości, które wyznajemy i którymi będziemy się kierować, obracając Teatr Dramatyczny w feministyczną instytucję kultury”.

Wojewoda mazowiecki tego nie docenił. Uzasadniając decyzję o usunięciu go, napisał, że pomnik jest upokarzający dla kobiet, ponieważ „sprowadza kobiecość tylko do jednej dziedziny życia” – seksualności.

Wojewoda zarzucił też dyrektorowi naruszenie tradycji Teatru Dramatycznego, skrytykował plany uczynienia z instytucji „miejsca dla mniejszości”, wystawił sztukę o problemach niebinarnych nastolatków, o prostytutkach, o stosunkach między państwo i Kościół katolicki, i tak dalej. Wszystko to, zdaniem wojewody, sugeruje, że Monika Strzępka nie spełnia wymagań na dyrektora.

Dowiedziawszy się o zawieszeniu, była reżyserka już broniła swojej inicjatywy zainstalowania złotej waginy, mówiąc, że Polska to kraj, w którym jest wiele obiektów przypominających symbole falliczne. Jako przykład podała Pałac Kultury i Nauki. „Więc nasza skromna, cudowna Mokra Kobieta… Mamy prawo do przynajmniej jednego z tych miejsc” – dodał Strzhenpka.

Kancelaria Prezydenta Warszawy będzie próbowała odwołać się od decyzji wojewody o odwołaniu jej z urzędu. Władze miasta uznają to za akt cenzury, sprawa trafia do sądu.


Podobne wiadomości: