Polska przekonuje państwa NATO do przyjęcia Ukrainy do sojuszu

10 października 2022 11:21
Polska przekonuje państwa NATO do przyjęcia Ukrainy do sojuszu фото

Jest realna szansa, aby Ukraina została członkiem NATO – powiedział w poniedziałek wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk, zauważając, że w sojuszu powinna być „jednomyślność”.

30 września, bezpośrednio po aneksji przez Rosję obwodów zaporoskich, chersońskich Ukrainy, a także „LPR”, Wołodymyr Zełenski ogłosił, że Ukraina w trybie przyspieszonym ubiega się o członkostwo w NATO. „De facto dotarliśmy już do NATO, udowodniliśmy już naszą zgodność ze standardami sojuszu. Są realne dla Ukrainy – realne na polu bitwy i we wszystkich aspektach naszej interakcji – podkreślił ukraiński przywódca.

Według Wawrzyka Polska od kilku miesięcy stara się przekonać inne państwa NATO do poparcia wniosku Ukrainy o przystąpienie do bloku, a teraz, gdy ten wniosek oficjalnie się pojawił, sprawa jest już formalnie dyskutowana w sojuszu.

Wiceminister spraw zagranicznych RP powiedział też, że ta aplikacja "zmienia postrzeganie wojny, postrzeganie Ukrainy - oczywiście na korzyść jej aspiracji sojuszniczych". A jeśli ten proces będzie kontynuowany, to istnieje realna szansa na to, by Ukraina została członkiem NATO – dodał.

Piotr Wawrzyk zwrócił uwagę, że rośnie poparcie dla Ukrainy ze strony krajów bloku – a „Stany Zjednoczone, Polska i Wielka Brytania niezmiennie stoją na czele tego procesu wsparcia”. Jednocześnie dyplomata wezwał inne państwa do intensywniejszego uzbrajania Ukrainy, ponieważ „de facto jest to walka o bezpieczeństwo samego sojuszu”.


Podobne wiadomości: